Aleksitiminin psikopatolojik özelliklerinin ebeveynleşme ve depresyon ilişkisi bağlamında incelenmesi
Examination of the psychopathological features of alexithymia in the context of the relationship between parentification and depression
- Tez No: 963980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mevcut araştırmada aleksitiminin psikopatolojik özelliklerinin ebeveynleşme ve depresyon ilişkisi bağlamında incelenmesi amaçlamaktadır. Aracılık modeli üzerinden yürütülecek çalışmada ebeveynleşme ve depresyon arasındaki ilişkide aleksitiminin aracılık rolü incelenecektir. Kurulan aracılık modeli üzerinden ebeveynleşme, aleksitimi ve depresyon arasındaki ilişkiyi açıklamak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 18-58 yaş aralığında değişen, 259'ü kadın ve 111'i erkek olmak üzere toplam 370 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında katılımcılara sırasıyla Demografik Bilgi Formu, Ebeveynleştirilmiş Çocuk Ölçeği - Yetişkin Formu (EÇÖ-Y), Perth Aleksitimi Ölçeği (PAÖ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulanmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, Ebeveynleşme, alekstitimi ve depresyon arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Hayes'in (2013) geliştirdiği PROCESS macro V.3.1 eklentisi ile yapılan ebeveynleşme ve depresyon arasında aleksitiminin aracılık rolü analizinde aleksitiminin ebeveynleşme depresyon arasında kısmi bir aracılık etkisi gördüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the features of alexithymia in the context of the relationship between parentification and depression. The study will be carried out with mediator model. The model will be examine the meaditing role of the alexithymia between parentification and depression. The aim is to explain and clarify the relationship between parentification, alexithymia and depression based on this model. The research was on a voluntary basis. The sample of the study consist of 259 women and 111 men, ranging in age from 18-58. Within the scope of this study, respectively, Demographic Information Form, Parentified Child – Adult form, Perth Alexithymia Questionnaire (PAQ), and Beck Depression Inventory (BDI) applied to the participant. Research findings were examined and it was found that alexithymia playing partial mediating role between parentification and depression.