Tatlısu kefali (Leuciscus cephalus) ve Siraz (Capoeta capoeta umbla) balık türlerinden surimi üretimi imkanları üzerine bir araştırma
A research on processing possibility of surimi from chub (Leuciscus) and Siraz (Capoeta capoeta umbla) in fish species
  1. Tez No: 96401
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. MEVLÜT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışma, tatlı su ketali (Leuciscus cephalus) ve siraz (Capoeta capoeta umbla)'n\n geleneksel japon ürününü surimiye işlenerek değerlendirilme imkanlarının araştırılması üzerine kurulmuş ve yürütülmüştür. Surimiye işlenen balıklarda; temizlenmiş balık, kıyma ve ham surimideki ortalama randıman değerleri sırasıyla sirazda; % 46.69, %41.11 ve % 32.77, tatlı su kefalinde ise: % 52.83, % 49.71 ve % 37.71 olarak tespit edilmiştir. Surimi'de yapılan kimyasal analizler sonucunda ise kuru madde, ham protein, yağ, kül ve pH değerleri sırasıyla sirazda; % 17.62, % 18.16 % 1.45, % 0.62 ve 6.68, tatlı su kefalinde; % 18.88, % 18.50, % 0.39, % 1.03 ve 6.72 olarak bulunmuştur. Populasyonun kondüsyon faktörü ve Gonadosomatik indeks değerleri sirazda sırasıyla; 1.335±0.02 ve 3.452±0.63, tatlı su kefalinde ise 1.308±0.011 ve 4.025±0.54 olarak tespit edilmiş, bu değerlerin ürün randımanı ile ilişkileri ise istatistiki olarak önemsiz (p>0.05) bulunmuştur. Araştırma sonucunda her iki balığında surimiye işlenebildiği ancak sirazın daha kılçıklı bir yapıya sahip olması nedeni ile ham surimi randıman değerinin, tatlı su kefaline göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Bu nedenle tatlı su kefali (Leuciscus cephalus)'ur\ surimi üretimi açısından daha verimli bir balık çeşidi olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to determine processing possibility of surumi from chub (Leuciscus cephalus) and siraz (capoeta capoeta umbla) fish and to evaluate quality properties of the surumi, a traditional Japanese fish product. Average yields were 46.69%, 41.11% and 32.77% for the surumi, dressed fish and ground fish for siraz respectively. These values were 52.83%, 49.71% and 37.71% for chub. At the end of the chemical analysis of surumi; dry matter, raw protein, oil, ash, and pH values were 17.62%, 18.16%, 1.45%, 0.62% and 6.68 respectively in siraz surimi and 18.88%, 18.50%, 1.03%, 0.39% and 6.72 in chub surimi respectively. Condition factor and gonodosomatic index values of the population were 1.335+0.02 and 3.452±0.63 respectively in siraz, and 1.308±0.01, 4.025+0.54 respectively in chub. The relationship between condition factor, gonodosomatic index and surumi yield was not statistically significant (p>0.05). Consequently, although it is possible to produce surumi from both species, siraz had lower poduct yield value than chub because of having more bone in the body. Therefore, it is concluded that chub could be better fish type in the processing of surimi determined in this study.