Anti-emboli çorapları giyen cerrahi hastasının bakımına yönelik geliştirilen etkileşimli videonun hemşirelik öğrencilerinin öğrenmelerine etkisi
The impact of an interactive video on nursing students' learning for the care of surgical patients wearing anti-embolism stockings
- Tez No: 964028
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma; anti-emboli çorabı giyen cerrahi hastasının bakımına yönelik geliştirilen etkileşimli videonun hemşirelik öğrencilerinin öğrenmelerine etkisini belirlemek amacıyla paralel grup, randomize kontrollü tek kör olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine; Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi 2024-2025 Eğitim Öğretim yılı güz döneminde Hemşirelik Bölümü üçüncü sınıfta öğrenim gören 60 öğrenci (30 etkileşimli video (müdahale grubu)-30 geleneksel video (aktif kontrol grubu) dahil edilmiş olup, çalışma 54 öğrenci ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından literatür ışığında oluşturulan Öğrenci Tanıtıcı Özellikler Formu, Perioperatif Anti-Emboli Çorabı Bakımı Bilgi Değerlendirme Formu, Perioperatif Anti-Emboli Çorabı Uygulama Becerileri Değerlendirme Formu ve Etkileşimli Video Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında ise, öncelikle araştırmaya katılan tüm öğrencilere yüz yüze“Perioperatif Anti-Emboli Çorabı Bakımı”konulu bir eğitim verilmiştir. Eğitim sonrasında öğrencilerin perioperatif anti-emboli çorabı bakımına ilişkin ön bilgi ve beceri düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu ön değerlendirmeden sonra öğrenciler müdahale ve aktif kontrol gruplarına random atanmıştır. Ön değerlendirmeden yedi gün sonra öğrencilerin son bilgi ve beceri düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu yedi gün boyunca müdahale grubundaki öğrencilere anti-emboli çorabı giyen cerrahi hastasının bakımına yönelik geliştirilmiş olan etkileşimli video eğitimi, aktif kontrol grubundaki öğrencilere ise geleneksel video eğitimi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, etkileşimli video ve geleneksel video eğitimleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a parallel-group, randomized controlled, single-blind trial to determine the effect of an interactive video, developed for the care of surgical patients wearing anti-embolism stocking, on nursing students' learning outcomes. The sample of the study included 60 third-year students enrolled in the Department of Nursing at Gazi University Faculty of Health Sciences during the Fall semester of the 2024–2025 academic year (30 in the interactive video group [intervention group] and 30 in the traditional video group [active control group]), and the study was completed with 54 students. Data were collected using the Student Demographic Information Form, the Perioperative Anti-Embolism Stocking Care Knowledge Assessment Form, the Perioperative Anti-Embolism Stocking Application Skills Assessment Form, and the Interactive Video Evaluation Form, all of which were developed by the researchers based on the relevant literature. During the implementation phase of the study, all participants first received a face-to-face training session on“Perioperative Anti-Embolism Stocking Care.”Following this training, students' baseline knowledge and skills related to the topic were assessed. Subsequently, students were randomly assigned to either the intervention or the active control group. Seven days after the pre-assessment, a post-assessment of knowledge and skills was conducted. During this period, students in the intervention group received the interactive video training, while those in the control group received the traditional video training. As a result of the study, no significant difference was found between the interactive video and traditional video training methods. However, the time factor was found to be significant; both video training methods increased participants' knowledge and skill scores (p < 0,05). Additionally, all participants in the intervention group evaluated the interactive video positively; the most frequently mentioned expressions were“instructive, clear, detailed, explanatory, memorable, and entertaining. The most frequently mentioned negative feedback concerned ”inconsistent voice tone" and the inability to adjust the video playback speed. It is recommended that interactive videos be designed not only to transmit knowledge but also to support the development of students' decision-making and problem-solving skills.