Hükümlülerde önem arayışı ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkide hırsın aracı rolü
The mediating role of ambition in the relationship between sensation seeking and self-harm behavior in prisoners
  1. Tez No: 964098
  2. Yazar: YAĞMUR YAĞIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM SEDAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, hükümlü bireylerin kendine zarar verme davranışlarının demografik özellikler açısından incelenmesi ve önem arayışı ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkide hırsın aracı rolünün belirlenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını, Ereğli (Konya) Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'nde bulunan dört ceza infaz kurumundan uygun örnekleme stratejisi ile seçilen 346 yetişkin erkek hükümlü oluşturmuştur. Uç değerlerin çıkarılması sonucunda verileri üzerinde işlem yapılan katılımcı sayısı 332'ye düşmüştür. Veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Önemlilik Arayışı Ölçeği, Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVD) ve Hırs Ölçeği kullanılmıştır. KZVD puanlarının medeni durum ve hükümlülük süresine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t testi; psikiyatrik ilaç kullanımına göre farkın incelenmesi amacıyla Mann-Whitney U testi; yaş, eğitim durumu ve alınan ceza miktarına göre farkı incelemek için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Ayrıca, SPSS AMOS 24 programı aracılığıyla Yapısal Eşitlik Modeli kapsamında, önem arayışı ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkide hırsın aracı rolü test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, 34–41 yaş grubundaki katılımcıların kendine zarar verme davranış düzeylerinin, 42 yaş ve üzeri gruba kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük olduğu bulunmuştur. Medeni durum, eğitim durumu, algılanan ekonomik düzey, hükümlülük süresi ve alınan ceza miktarı açısından kendine zarar verme davranışında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bununla birlikte, psikiyatrik ilaç kullanımı açısından kendine zarar verme davranışında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Ayrıca önem arayışı ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkide hırsın aracı rol oynadığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda, araştırmacılara ve politika yapıcılara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine self-injurious behavior among convicted individuals in terms of demographic characteristics and to determine the mediating role of ambition in the relationship between the search for significance and self-injurious behavior. The study employed an appropriate sampling strategy. The participants consisted of 346 adult male convicts selected through convenience sampling from four penal institutions within the Eregli (Konya) Penal Campus. After excluding outliers, the final sample included 332 participants. Data were collected using a Demographic Information Form developed by the researcher, the Quest for Significance Scale, the Inventory of Statements About Self Injury (ISAS), and the Ambition Scale. To determine whether self injurious behavior scores differ according to marital status and duration of incarceration, an independent samples t-test was conducted; differences based on psychiatric medication usage were examined using the Mann-Whitney U test; and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied to investigate differences according to age, educational level, and sentence length. In addition, the mediating role of ambition in the relationship between the quest for significance and self-injurious behavior was tested using Structural Equation Modeling via SPSS AMOS 24. The results revealed that participants aged 34–41 exhibited significantly lower levels of self-injurious behavior compared to those aged 42 and above. No significant differences were found in self-injurious behavior based on marital status, educational background, perceived economic status, length of imprisonment so far, or sentence length. However, a significant difference was identified between psychiatric medication use and self-injurious behavior. Moreover, the analysis confirmed that ambition mediated the relationship between the quest for significance and self-injurious behavior. Based on the findings, several recommendations were made for researchers and policymakers.