Diyabetik ayak Wagner evre I ve evre II ülserlerinde PRP uygulamasının yara iyileşme üzerine etkileri
Effects of PRP application on wound healing in diabetic foot Wagner stage I and stage II ulcers
  1. Tez No: 964100
  2. Yazar: İRFAN NARİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ÖZKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHMUZ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Diyabetik ayak ülserleri (DAÜ), diyabetin en ciddi komplikasyonlarından biri olup, tedavi edilmediğinde ampütasyona kadar ilerleyebilen önemli bir sağlık sorunudur. Diyabetik ayak Wagner evre I ve evre II ülserlerinde trombositten zengin plazma (PRP) yara iyileşmesi üzerindeki etkiler araştırılmıştır. Çalışma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğinde toplam 44 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalar PRP uygulandı (n=23) ve PRP uygulanmadı (n=21) olmak üzere iki grup halinde ayrıldı. Çalışma grubunda PRP yara dudaklarına ve yara tabanına uygulandı, kontrol grubunda ise geleneksel pansuman yöntemleri uygulandı. Hastalar 28 gün boyunca takip edilmiş ve yaraların iyileşmesi detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, PRP uygulanan grupta yara boyutlarında anlamlı bir küçülme, granülasyon ve epitelizasyon oranlarında ise belirgin bir artış gözlenmiştir. PRP uygulanan grupta granülasyon oluşma olasılığı, PRP uygulanmayan gruba göre yaklaşık 35.75 kat daha fazla sayıdadır. Benzer şekilde, PRP uygulanan grupta epitelizasyon oluşma olasılığı da 12.86 kat daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Ayrıca PRP uygulanan bölgedeki yara akıntısında azalma ve CRP seviyelerinde düşüş tespit edilmiştir. Bununla birlikte ESH ve WBC değerlerinde anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. PRP'nin herhangi bir yan etkisi olmadığı ve güvenli bir tedavi yöntemi belirlendi. Çalışmada, PRP'nin yara iyileşmesini hızlandırdığı görüldü. PRP uygulanan grupta yara boyutlarının küçülmesi ve akıntının azalması, PRP'nin lokal ve sistemik döngüsü etsi olabileceği düşünüldü. Sonuç olarak, PRP diyabetik ayak Wagner evre I ve evre II ülserlerinde yara iyileşmesini hızlandırdığı, granülasyon ve epitelizasyonun arttığı görüldü. PRP diyabetik ayak tedavisinde etkili bir yöntem olarak kullanılabilir, ancak daha geniş hasta grupları ve uzun süreli takiplerle desteklenmelidir. Ayrıca PRP'nin farklı konsantrasyonlarında ve diğer tedavi yöntemleriyle kombinasyonu ile yapılan çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, PRP'nin diyabetik ayak Wagner evre I ve evre II tedavisinde güvenli ve etkili bir seçenek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot ulcers (DFUs) are one of the most serious complications of diabetes and represent a significant health problem that can progress to amputation if left untreated. The effects of platelet-rich plasma (PRP) on wound healing in Wagner grade I and grade II diabetic foot ulcers were investigated in this study. The research was conducted at the Orthopedics and Traumatology outpatient clinic of Van Yüzüncü Yıl University, involving a total of 44 patients. The patients were divided into two groups: those who received PRP treatment (n=23) and those who did not (n=21). In the study group, PRP was applied to the wound edges and wound bed, while the control group received conventional dressing methods. The patients were followed for 28 days, and wound healing was evaluated in detail. According to the study results, the group treated with PRP showed a significant reduction in wound size and a marked increase in granulation and epithelialization rates. The likelihood of granulation formation in the PRP-treated group was approximately 35.75 times higher than in the non-PRP group. Similarly, the likelihood of epithelialization in the PRP-treated group was found to be 12.86 times higher. Additionally, a reduction in wound exudate and a decrease in CRP levels were observed in the PRP-treated group. However, no significant changes were noted in ESR and WBC values. PRP was determined to be a safe treatment method with no observed side effects. The study demonstrated that PRP accelerates wound healing. The reduction in wound size and exudate in the PRP-treated group suggests that PRP may have both local and systemic effects. In conclusion, PRP was found to accelerate wound healing and increase granulation and epithelialization in Wagner grade I and grade II diabetic foot ulcers. PRP can be considered an effective method in the treatment of diabetic foot ulcers; however, further studies with larger patient groups and longer follow-up periods are needed. Additionally, research on the use of PRP at different concentrations and in combination with other treatment methods is required. This study indicates that PRP is a safe and effective option for the treatment of Wagner grade I and grade II diabetic foot ulcers.