Öznel bilişsel bozukluğu olan yaşlı yetişkinlerde transkraniyal elektriksel uyarımın yürüme ve denge üzerine etkisi
The effect of transcranial electrical stimulation on gait and balance in older adults with subjective cognitive decline
- Tez No: 964102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Öznel bilişsel bozukluk (ÖBB), subjektif olarak kişinin unutkanlıktan yakınıyor olmasına rağmen standardize testlere yansımayan demans öncesi sendromlarından biridir. Yaşlı yetişkinlerde yürüme ve denge problemleri görülebilir; özellikle ikili görevli yürüyüşteki performans, bilişsel bozulmayı saptamada daha duyarlı olabileceği ve yürütücü işlevlerle ilişkili olduğu bildirilmektedir. Sol fronto-pariyetal ağı (FPN) hedefleyen teta frekansında uygulanan transkraniyal alternatif akım uyarımı (teta-tACS) ve aynı ağ içerisinde yer alan sol dorsolateral prefrontal korteks (DLPFC) transkraniyal doğru akım uyarımı (tDCS) yaşlı yetişkinlerde yürüme parametrelerine etkisi bildirilmektedir. Çalışmamızda, ÖBB'de teta-tACS, tDCS ve sham (sahte uyarım) uyarımlarının yürüme, denge, davranış ve nöral aktivite üzerindeki etkilerini araştırmak hedeflenmektedir. Çalışmaya 60 yaş üstü, dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan 30 ÖBB'si olan yaşlı yetişkin katılmaktadır. Her katılımcı FPN hedef alan tek seans (2 mA 20 dk) teta-tACS, tDCS ve sham uyarımı alarak uyarımlar arasında en az 1 haftalık etkiden sıyrılma süresi bırakıldı. Katılımcılara tES uygulaması öncesi ve sonrası yürüme, denge, davranışsal ve nöral aktivite değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Yürüme değerlendirmesinde teta-tACS, diğer uyarımlara kıyasla etki düzeyinde daha büyük iyileşme ile sonuçlandı. Denge değerlendirmesinde teta-tACS, özellikle tandem yürüyüş denge bozulmalarını ve postüral salınımı azaltarak güçlü bir etki gösterirken, tDCS statik dengede gelişme sağlamış ancak daha sınırlı kalmaktadır. Davranışsal performansta yalnızca teta-tACS sonrası anlamlı sonuç izlenmektedir. Nöral aktivitede teta-tACS yüksek frekanslarda anlamlı azalma sağlarken, tDCS artış sağlamaktadır. Sonuç olarak; teta-tACS, yürüyüş ve denge performansında anlamlı işlevsel kazanımlar sağlamasına ek olarak davranışsal performansta yalnızca bu uyarım türü belirgin iyileşme göstermiştir. EEG'de senkronizasyon odaklı inhibitif etkileri ortaya koymuştur. tDCS, nöral aktiviteyi artırıcı etkiler gösterirken, motor çıktılarda orta düzeyde fayda sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Subjective cognitive decline (SCD) is a prodromal syndrome of dementia in which individuals report self-perceived memory complaints despite normal performance on standardized cognitive tests. Older adults may present with impairments in gait and balance; in particular, dual-task gait performance has been suggested to be more sensitive in detecting cognitive decline and is closely related to executive functions. Transcranial electrical stimulation (tES) targeting the left frontoparietal network (FPN) has been reported to influence gait outcomes. Specifically, transcranial alternating current stimulation at theta frequency (theta-tACS) applied over the left FPN, and transcranial direct current stimulation (tDCS) applied over the left dorsolateral prefrontal cortex (DLPFC), a critical node within the same network, have been shown to modulate gait parameters in older adults. In this study, we aimed to investigate the effects of theta-tACS, tDCS, and sham stimulation on gait, balance, behavioral performance, and neural activity in older adults with SCD. Thirty participants aged over 60 who met the inclusion and exclusion criteria were enrolled. Each participant underwent three separate stimulation sessions (theta-tACS, tDCS, and sham), each consisting of a single session (2 mA, 20 minutes) targeting the FPN, with at least a one-week washout period between sessions. Assessments of gait, balance, behavioral performance, and neural activity were conducted before and after each stimulation. Results showed that theta-tACS produced greater improvements in gait and exerted strong effects on balance, particularly by reducing tandem gait disturbances and postural sway. tDCS improved static balance but to a more limited extent. Significant behavioral improvements were observed only after theta-tACS. EEG analyses revealed synchronization-focused inhibitory effects associated with theta-tACS, while tDCS increased neural activity but yielded only moderate motor benefits.