Hemşirelerin hümanist davranma becerileri ile yapay zekaya yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' humanistic behaviour skills and their attitudes towards artificial intelligence
  1. Tez No: 964104
  2. Yazar: SEMRA NURKALEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİ GÜLSEVEN KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tezin Başlığı: Hemşirelerin Hümanist Davranma Becerileri ile Yapay Zekaya Yönelik Tutumları Arasındaki İlişki Öğrencinin Adı Soyadı: Semra Nurkalem Danışmanın Adı Soyadı: Dr. Öğr. Üyesi Bilgi Gülseven Karabacak Programın Adı: Hemşirelik Yüksek Lisans Programı Amaç: Bu çalışmanın amacı hemşirelerin hemşirelik uygulamalarında hümanist davranma becerileri ile yapay zekaya yönelik genel tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma İstanbul ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesinde 16.8.2024-16.10.2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Evreni araştırmanın yapıldığı hastanede çalışan 542 hemşire örneklemi ise 343 hemşire oluşturdu. Veri toplanmasında“Kişi Tanıtım Formu”,“Hemşirelik Uygulamalarında Hümanist Davranma Becerisi Ölçeği”,“Yapay Zekaya Yönelik Genel Tutum Ölçeği”kullanıldı. Veriler yüz yüze görüşülerek öz bildirim yöntemi ile toplandı. Bulgular: Hemşirelerin hümanist davranma beceri düzeyleri ile yapay zekaya yönelik genel tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Title of Thesis: The Relationship Between Nurses' Humanistic Behavior Skills and Their Attitudes Towards Artificial Intelligence Student Name, Surname: Semra Nurkalem Supervisor Name: Asst. Prof. Bilgi Gülseven Karabacak Program Name: Master of Science Programme in Nursing Objective: The objective of this study is to examine the relationship between nurses' humanistic behavior skills in nursing practice and their general attitudes towards artificial intelligence. Materials and Methods: The study was conducted in a training and research hospital in Istanbul between 16 August 2024 and 16 October 2024. The population comprised 542 nurses employed at the hospital where the study was conducted, and the sample included 343 nurses. The“Person Introduction Form,”the“Humanistic Behavior in Nursing Practice Scale,”and the“General Attitude Towards Artificial Intelligence Scale”were utilized for data collection. The data was collected through face-to-face interviews using the self-reporting method. Results: There was no statistically significant correlation between nurses' humanistic behavior skill levels and their general attitudes towards artificial intelligence (p>0.05).