Optisyenlik müesseselerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of optician establishments in terms of occupational health and safety
- Tez No: 964123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ TEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, optisyenlik müesseselerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından karşılaşılan tehlike ve risklerin belirlenmesi ve önceliklendirilmesi amacıyla, Fine-Kinney ile hata türü ve etkileri analizi (FMEA) yöntemleri karşılaştırmalı olarak uygulanmıştır. Araştırmanın temel amacı, sektörün kendine özgü risk profilinin bütüncül bir bakış açısıyla ortaya konulması ve düzeltici-önleyici faaliyetlerin etkinliğinin nicel olarak analiz edilmesidir. Araştırmada, öncelikle saha gözlemleri yapılmış, geçmiş kaza kayıtları ve iç dokümantasyon incelenerek tehlike envanteri oluşturulmuştur. Daha sonra her bir tehlike başlığı için Fine-Kinney yönteminde olasılık, maruziyet sıklığı ve şiddet; FMEA yönteminde ise olasılık, şiddet ve fark edilebilirlik parametreleri puanlanmıştır. Elde edilen puanlar ile risk skorları hesaplanmış ve bulgular karşılaştırmalı tablolar ile analiz edilmiştir. Ayrıca, düzeltici ve önleyici faaliyetlerin uygulanması sonrası risk seviyelerindeki değişim de sistematik olarak incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, her iki yöntem de risklerin ağırlıklı olarak“ciddi”ve“olası”kategorilerinde toplandığını, ancak Fine-Kinney'in saha gerçekliğine ve maruziyet frekansına, hata türü ve etkileri analizi ise süreç güvenliği ve hata tespitine duyarlı olduğunu göstermiştir. Kritik risklerin başında yangın söndürme cihazlarının önü gibi alanlar yer alırken, kimyasal maruziyet, ergonomik sorunlar ve elektriksel riskler de öne çıkan başlıklardır. Düzeltici ve önleyici faaliyetler sonrasında her iki yöntemde de risklerin büyük bölümü düşük seviyelere indirilmiş; kritik ve ciddi risklerin neredeyse tamamı kabul edilebilir düzeye çekilmiştir. Araştırmanın en önemli katkısı, aynı risk envanterinde iki farklı metodun nicel ve nitel duyarlılıklarının işletme pratiğine nasıl yansıdığını ve önleyici faaliyetlerin etkisini nesnel olarak ortaya koymasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, Fine-Kinney and FMEA methods were comparatively applied to identify and prioritize occupational health and safety hazards and risks encountered in optician establishments. The main purpose of the research is to reveal the sector-specific risk profile with a holistic perspective and to quantitatively analyze the effectiveness of corrective and preventive actions. In the study, a hazard inventory was first created through field observations, semi-structured interviews with employees, a review of past accident records, and internal documentation. Subsequently, for each hazard, probability, exposure frequency, and severity were scored using the Fine-Kinney method, while probability, severity, and detectability parameters were used in the FMEA method. Risk scores were calculated based on these parameters, and the findings were analyzed using comparative tables. Moreover, the change in risk levels after the implementation of corrective and preventive actions was systematically examined. According to the study's findings, both methods showed that risks were predominantly clustered in the“serious”and“possible”categories. However, Fine-Kinney was more sensitive to field realities and exposure frequency, whereas FMEA was more attuned to process safety and error detection. Among the most critical risks were issues such as blocked fire extinguishers, as well as chemical exposure, ergonomic problems, and electrical hazards. Following the implementation of corrective and preventive actions, most risks in both methods were reduced to low levels; almost all critical and serious risks were brought down to an acceptable level. The most significant contribution of this research is that it objectively demonstrates how the quantitative and qualitative sensitivities of two different methods are reflected in business practice on the same risk inventory, and highlights the tangible impact of preventive actions.