Sağlık alanı öğrencilerinin güvenlik kültürü açısından karşılaştırılması
A comparison of safety culture among healthcare field students
  1. Tez No: 964126
  2. Yazar: EDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Güvenlik kültürü, bireylerin ve kurumların güvenliğe ilişkin ortak değer, inanç, tutum ve davranışlarını kapsayan, özellikle sağlık sektöründe risklerin önlenmesinde kritik öneme sahip bir kavramdır. Bu çalışmada, sağlık alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin güvenlik kültürü düzeyleri; güvenlik farkındalığı ve güvenli davranış boyutlarında incelenmiştir. Araştırma, Çin'de yapılan bir çalışmada kullanılan ölçeğin uyarlanmasıyla yürütülmüştür. Çalışmaya, 8 demografik soru ve 5'li Likert tipinde 29 maddeden oluşan anketi yanıtlayan toplam 1.153 öğrenci katılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin iki alt boyut (güvenli davranışlar ve güvenlik farkındalığı) altında toplandığı, toplam varyansın %65,445'ini açıkladığı ve faktör yüklerinin büyük oranda 0,40'ın üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Welch testi analizleri sonucunda, yaş, cinsiyet, öğrenim türü, uyruk, staj deneyimi ve İSG eğitimi alma durumu gibi demografik değişkenlere göre güvenlik kültürü düzeylerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Bulgular, İSG eğitimi ve uygulamalı deneyimlerin güvenli davranış düzeylerini artırmada etkili olduğunu; ancak bazı gruplarda farkındalık düzeylerinin beklenenden düşük kalabildiğini göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, üniversite düzeyinde güvenlik kültürü eğitimlerinin içeriğinin ve yöntemlerinin geliştirilmesi, uygulamalı öğrenme fırsatlarının artırılması ve proaktif güvenlik davranışlarını teşvik eden politikaların yaygınlaştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Safety culture is a concept that encompasses the shared values, beliefs, attitudes, and behaviors of individuals and institutions regarding safety, and it is of critical importance in preventing risks, particularly in the healthcare sector. In this study, the safety culture levels of university students studying in the field of health were examined in terms of safety awareness and safe behavior dimensions. The research was conducted using an adapted version of a scale previously applied in a study conducted in China. A total of 1,153 students participated in the study by responding to a questionnaire consisting of 8 demographic questions and 29 items on a 5-point Likert scale. Exploratory factor analysis revealed that the scale was grouped under two sub-dimensions (safe behaviors and safety awareness), explained 65.445% of the total variance, and that the factor loadings were largely above 0.40. Independent sample t-tests, one-way ANOVA, and Welch test analyses indicated significant differences in safety culture levels according to demographic variables such as age, gender, type of education, nationality, internship experience, and occupational health and safety (OHS) training. The findings showed that OHS training and practical experiences were effective in enhancing safe behavior levels; however, in some groups, safety awareness levels remained lower than expected. The results highlight the need to improve the content and methods of safety culture education at the university level, increase opportunities for experiential learning, and promote policies that encourage proactive safety behaviors.