Okul güvenliğinin öğretmen boyutu: Öğretmenler kendilerini güvende hissediyor mu?
Teacher dimension of school safety: Do teachers feel safe at school?
- Tez No: 964154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul güvenliğini doğrudan öğretmen perspektifinden değerlendirmek ve öğretmen güvenliğini merkeze alarak mevcut durumu kapsamlı biçimde ortaya koymaktır. Öğretmenlerin okul güvenliğine ilişkin algılarını fiziksel, psiko-sosyal ve çevresel boyutlarıyla ele alarak derinlemesine inceleme yapılmıştır. Çalışma nitel bir çalışma olup, çalışmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında, Sivas ilinde farklı türlerdeki devlet okullarında görev yapmakta olan 50 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma grubunu oluşturan öğretmenlerin belirlenmesinde ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, açık uçlu sorularla gönüllülük esasına dayalı bir şekilde toplanmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerden elde edilen verilerin analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu verilerin analizinde MAXQDA24 nitel veri analiz programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, eğitim örgütlerinde görev yapan öğretmenlerin güvenli okul kavramını huzur ve rahatlığın hâkim olduğu; tehdit ve şiddet unsurunun olmadığı bir ortam olarak nitelendirdikleri anlaşılmıştır. Öğretmenlerin çoğunluğu okul güvenliği konusunda endişe duyduklarını ve kendilerini görev yaptıkları okullarda güvende hissetmediklerini ifade etmişlerdir. Okullarda öğretmenlerin fiziksel açıdan; okul binasının sağlam olmadığı düşüncesi, okul binasının yapısal eksiklikleri, okulun bulunduğu konumun tehlikeli olmasından dolayı kendilerini güvende hissetmedikleri anlaşılmıştır. Psiko-sosyal açıdan; okul yönetimi, kurumsal etkenler, mobbing, veli tehdit ve hakaretleri sebebiyle kendilerini güvende hissetmedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca dış unsurlar bakımından okulun bulunduğu mahallenin güvensiz oluşu, güvenlik personeli eksikliği, memur servisleri ve şoförlerinin kural ihlalleri sebebiyle kendilerini güvende hissetmedikleri tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda öğretmenlerin hem okul içi hem de okul çevresine yönelik güvenlik algılarını güçlendirecek yapısal ve yönetsel önlemlerin hayata geçirilmesi için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate school safety directly from the teachers' perspective and to comprehensively reveal the current situation by focusing on teacher safety. Teachers' perceptions of school safety were examined in depth, taking into account physical, psychosocial, and environmental dimensions. The study is a qualitative study, and the phenomenology design was used from among qualitative research designs. The study group consists of 50 teachers working in different types of public schools in Sivas province during the 2024-2025 academic year. Criterion sampling method was used to determine the teachers constituting the study group. Data were collected using a semi-structured interview form developed by the researchers, with open-ended questions based on voluntary participation. Content analysis was used to analyze the data obtained from the interviews with the teachers. MAXQDA24 qualitative data analysis software was used to analyze these data. As a result of the study, it was found that teachers working in educational organizations describe the concept of a safe school as an environment where peace and comfort prevail and where there are no threats or violence. The majority of teachers expressed concern about school safety and stated that they did not feel safe in the schools where they worked. In terms of physical safety, teachers feel unsafe due to concerns about the structural integrity of school buildings, structural deficiencies, and the dangerous location of the school. In terms of psycho-social safety, teachers do not feel safe due to school management, institutional factors, mobbing, and threats and insults from parents. In addition, it was determined that they do not feel safe due to external factors such as the unsafe neighborhood where the school is located, lack of security personnel, and rule violations by civil servants and drivers. Based on these findings, various recommendations were made to implement structural and administrative measures to strengthen teachers' perceptions of safety both inside and outside the school.