Trademark valuation methods and an alternative pricing mechanism
Marka değerleme methodları ve alternatif fiyatlama mekanizması
  1. Tez No: 964164
  2. Yazar: SERKAN KUTAY ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÖZDEN MERHACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, markaların parasal değerinin belirlenmesi gibi karmaşık bir soruna odaklanarak marka değerlemesinin tarihsel, duygusal ve ekonomik boyutlarını incelemekte ve modern ticaretin sofistike bir enstrümanı olan, derin kültürel ve psikolojik anlamlar taşıyan markalar için alternatif bir değerleme yöntemi sunmaktadır. Markaların basit mülkiyet işaretlerinden, tüketici algısını şekillendiren güçlü araçlara evrimiyle başlayan bu çalışma, günümüzde ticari markaların artık kalite, arzu edilebilirlik ve kimlik gibi duyguları uyandırmayı hedeflediğini vurgulamaktadır. Tezin temelinde, marka değerleme yöntemleri üç ana grup altında incelenmektedir: Finansal Yöntemler, Davranışsal Yöntemler ve Karma Yöntemler. Maliyet Temelli, Piyasa Değeri ve Gelir Temelli yaklaşımlar gibi Finansal Yöntemler; muhasebe ve piyasa karşılaştırmalarına dayanan ölçülebilir modeller sunmakta, ancak çoğu zaman bir markanın maddi olmayan değerini ve gelecekteki potansiyelini yeterince yansıtamamaktadır. Aaker, Keller ve Kapferer gibi isimler tarafından geliştirilen Davranışsal Yöntemler, tüketici algısı ve marka değeri konusunda zengin içgörüler sunsa da, finansal ölçütlerden yoksundur ve esasen pazarlama analizleri için tasarlanmışlardır, değerleme amacıyla değil. Interbrand, BBDO ve Semion gibi örneklerle temsil edilen Karma Yöntemler ise farklı değişkenleri tek bir değerleme modelinde birleştirmeyi amaçlamakta; ancak bu yöntemler, kullandıkları ölçütlerin ve ağırlıklandırma sistemlerinin öznel doğası nedeniyle eleştirilmektedir. Araştırma, geleneksel değerleme yöntemlerinin yetersizliklerini vurgulamakta ve değerin öznel doğasını esas alan Avusturya İktisat Okulu temelli alternatif bir çözüm önermektedir. Tezde, markaların ticari değerinin, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından yönetilecek uluslararası bir marka borsasında marka hisselerinin halka arzı yoluyla piyasa tarafından belirlenmesini öngören bir sistem sunulmaktadır. Bu sistem, temel göstergelerde şeffaflık ve yatırımcıların kolektif değerlendirmesi sayesinde markaların değerinin piyasa tarafından objektif biçimde belirlenmesine olanak tanıyacaktır. Ayrıca tez, böyle bir sistemin küresel ölçekte uygulanmasında ortaya çıkabilecek potansiyel zorlukları da incelemektedir. Uluslararası iş birliği ihtiyacı, hukuki uyumun sağlanması ve marka değerlemesinin bir borsa platformuna entegre edilmesindeki pratik zorluklar gibi karmaşık konular ele alınmaktadır. Piyasa manipülasyonu, şeffaflık ve düzenleyici denetimle ilgili olası sorunlara da değinilmektedir. Bu potansiyel engelleri irdeleyip çözüm önerileri sunarak, araştırma hem teorik hem de pratik uygulamalara yönelik kapsamlı bir çerçeve ortaya koymakta ve gelecekteki çalışmalara ile küresel marka yönetimi uygulamalarına değerli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the historical, emotional, and economic dimensions of trademark valuation, focusing on the complex challenge of assigning monetary value to trademarks—sophisticated instruments of modern commerce with deep cultural and psychological significance and offers an alternative mechanism for valuation. Beginning with the evolution of trademarks from simple ownership markers to powerful tools of consumer perception, the study highlights how trademarks now aim to evoke feelings related to quality, desirability, and identity. The core of the thesis analyzes various trademark valuation methodologies, categorized under three main groups: Financial Methods, Behavioral Methods, and Mixed Methods. Financial Methods—such as the Cost-Based, Market Value, and Income-Based approaches—offer quantifiable models rooted in accounting and market comparisons, yet often fall short in capturing a trademark's intangible value and future potential. Behavioral Methods, including those by Aaker, Keller, and Kapferer, provide rich insights into consumer perception and brand equity, though they lack financial metrics and were originally designed for marketing analysis rather than valuation. Mixed Methods, exemplified by Interbrand, BBDO, and Semion, attempt to integrate diverse variables into a unified valuation model, but are criticized for the subjective nature of their metrics and weighting systems. The research highlights the shortcomings of traditional valuation methods and proposes an alternative solution based on the Austrian School of Economics, emphasizing the subjective nature of value. The thesis presents a system in which the commercial value of trademarks would be determined by the market through the public offering of trademark shares on an international trademark exchange, to be managed by the World Intellectual Property Organization (WIPO). This system would allow for the objective valuation of trademarks by enabling the market to set their values based on transparency in key metrics and the collective judgment of investors. Furthermore, the thesis explores the potential challenges that may arise in implementing such a system on a global scale. It addresses complexities such as the need for international cooperation, legal harmonization, and the practical difficulties of integrating trademark valuation into a stock exchange platform. Possible issues related to market manipulation, transparency, and regulatory oversight are also discussed. By examining these potential obstacles and offering solutions, the research provides a comprehensive framework for both theoretical and practical applications, contributing valuable insights to future studies and the global practice of trademark management.