Avukatlık ücret sözleşmesinin elektronik sözleşmeler ile düzenlenmesi: Hukuki ve pratik yönleri
Regulation of attorney fee agreements through electronic sontracts: Legal and practical aspects
- Tez No: 964165
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NADİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, sözleşme kavramının temel dinamiklerinden başlayarak avukatlık mesleği ve bu mesleğin icrasında merkezi bir rol oynayan avukatlık sözleşmesini detaylı bir şekilde incelemektedir. Tezin odak noktasını ise günümüz dijital çağının bir gerekliliği olarak ortaya çıkan elektronik sözleşmeler ve bu bağlamda avukatlık sözleşmelerinin, özellikle de avukatlık ücret sözleşmelerinin elektronik ortamda yapılmasının hukuki ve pratik boyutları oluşturmaktadır. Yapılan tüm bu incelemeler ışığında, avukatlık sözleşmelerinin ve özellikle ücret sözleşmelerinin elektronik ortamda kurulmasının durumu, getireceği kolaylıklar, barındırdığı riskler ve geleceğe yönelik potansiyeli hakkında genel bir değerlendirme yapılarak önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a detailed examination of the attorney retainer agreements, which plays a central role in the legal profession, starting from the fundamental dynamics of the contract concept. The focal point of the thesis is the emergence of electronic contracts as a necessity of the contemporary digital age, and in this context, the legal and practical dimensions of concluding attorney retainer agreements, particularly attorney fee agreements, in an electronic environment. In light of all these analyses, a general assessment is made and recommendations are offered regarding the status, conveniences it will bring, inherent risks, and future potential of establishing attorney retainer agreements, especially fee agreements, in an electronic environment.