Koruyucu aile hizmeti sunulan yetişkinlerin eğitim ve öğrenme deneyimleri
Educational and learning experiences of adults provided with from foster care services
- Tez No: 964166
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, koruyucu aile hizmeti sunulan yetişkinlerin eğitim ve öğrenme deneyimlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, koruyucu ailelerin formel eğitim süreçlerine dair algıları, informal ve öz-yönelimli öğrenme biçimlerine dair deneyimleri ve bu öğrenmelerin kaynakları değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yapılan bu çalışmada veriler, Ankara ilinde ikamet eden, beş yıl içinde koruyucu aile eğitimi almış ve koruyucu aile programına katılan yetişkinler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Araştırmanın sorularına verilen cevaplar kayda alınmış ardından yazıya aktarılmıştır. Yazıya aktarılan cevapların betimsel analiz yöntemi ile değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, koruyucu ailelerin yalnızca Bakanlık tarafından sunulan eğitimlerden değil; aynı zamanda günlük yaşam içinde karşılaştıkları deneyimlerden, sosyal medya ve sivil toplum kuruluşları gibi çeşitli ortamlardan da öğrenme sağladıklarını ortaya koymuştur. Özellikle informal öğrenme türleri olan rastlantısal öğrenme, sosyalleşme ve öz-yönelimli öğrenmelerin; çocuk bakımı, travma yönetimi, iletişim becerileri gibi alanlarda önemli katkılar sağladığı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, koruyucu ailelerin desteklenmesinde yalnızca formal eğitim içeriklerinin yeterli olmadığı; informal öğrenme ortamlarının ve akran öğrenme pratiklerinin güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca koruyucu aile hizmetinin sürdürülebilirliği için eğitim içeriklerinin andragoji ilkelerine uygun biçimde yapılandırılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the educational and learning experiences of adults provided with from the foster care service model. The research investigates foster parents' perceptions of formal training programs, their informal and self-directed learning experiences, and the sources of these learning processes. In this study, which was conducted using a qualitative research method, data were obtained through semi-structured interviews with adults residing in Ankara who had participated in the foster family program and received foster family training within the past five years. The responses to the research questions were recorded and then transcribed. The transcribed responses were analyzed using the descriptive analysis method. The findings indicate that foster parents not only benefit from training programs provided by the Ministry of Family and Social Services but also acquire knowledge through real-life experiences, social media platforms, and civil society organizations. Informal learning types such as incidental learning, socialization, and self-directed learning were found to contribute significantly to the development of skills related to child care, trauma management, and communication. The results emphasize that formal training alone is insufficient for supporting foster families. Therefore, fostering informal learning environments and peer-based learning practices is essential. Furthermore, the sustainability of foster care services requires educational content to be designed in line with the principles of andragogy.