O-Alkillenmiş yeni kurkumin sentezleri
Synyheses of new O-Alkylated curcumins
- Tez No: 964234
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada biyolojik olarak aktif olabilecek yeni kurkumin türevi bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonlarını yapılması amaçlanmıştır. Yöntem: Yeni kurkumin bileşiklerinin sentezleri, Pabon tarafından geliştirilen sentez yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Bu yeni bileşiklerin yapı analizi için 1H-NMR, 13C-NMR, kütle kromotografisi yöntemleri kullanıldı. Bulgular: C2 simetrili O-alkillenmiş kurkuminler için literatürdeki en verimli sentez yöntemi olararak Pedersen vd. tarafından tanımlanan yöntem uygulandı. Yöntemde O-alkil benzaldehitlerin B2O3 ve B(BuO)3 ve BuNH2 beraberliğinde asetilaseton (2,4- pentandion) ile kondenzasyonu sonucunda %9-74 arasında değişen verimlerle ilgili kurkuminler elde edildi. 2-O-alkil kurkuminlerin düşük verimlerle; 3-O-alkil kurkuminlerin orta düzeyde verimlerle; 4-O-alkil kurkuminlerin de iyi verimlerle sentezlendiği belirlendi. Sonuç: Pabon yöntemi kullanılarak, literatürde daha önce bildirilmiş 5 ve bu proje kapsamında ilk kez tanımlanmış 13 olmak üzere toplam 18 kurkumin bileşiği sentezlendi. Bileşikler, fiziksel ve spektral teknikler kullanılarak karakterize edildi. Bütün bileşiklerin 1H-NMR, 13C-NMR, HRMS spektrumlarının yapılarla tam uyum içinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to synthesize and characterize new curcumin-derived compounds with potential biological activity. Method: The synthesis of the new curcumin compounds was carried out using the synthesis method developed by Pabon. The structure of these new compounds was analysed using 1H-NMR, 13C-NMR ve mass chromatography methods. Results: The method described by Pedersen vd., which is the most efficient synthesis method in the literature for C2-symmetric O-alkylated curcumins, was applied. In this method, the corresponding curcumins were obtained in yields ranging from 9 to 74% by condensation of O-alkylbenzaldehydes with acetylacetone (2,4-pentanedione) in the presence of B2O3, B(BuO)3, ve BuNH2. It was determined that 2-O-alkyl curcumins were synthesized in low yields, 3-O-alkyl curcumins in moderate yields, ve 4-O-alkyl curcumins in good yields. Conclusion: A total of 18 curcumin compounds, 5 previously reported in the literature and 13 identified for the first time within the scope of this project, were synthesized based on Pabon's method. The compounds were characterized using physical and spectral techniques.