Boko Haram Insurgency in Northern Nigeria from the perspective of historical materialism theory
Kuzey Nijerya'daki Boko Haram İsyanına tarihsel materyalizm teorisi perspektifinden bakış
- Tez No: 964255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MOUHAMED BACHIR DIOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nijerya'nın tarihi öncülünü, Nijerya'nın 1914'te birleştirildiği ve 1960'ta bağımsızlığını kazandığı İngiliz sömürgeciliğine kadar izlediğimizde, Nijeryalılar, diğerleri arasında militarizasyon, etnik köken açısından çok sayıda şiddet veya kaosla karşı karşıya kaldı. Hem hükümet hem de vatandaşlar için bir kargaşa olarak duran en büyük çatışmalar ve zorluklar, binlerce cana ve milyonlarca yerinden edilmiş insana mal olan 2002'deki Boko Haram acil durumudur. İdeolojilerini Batı Eğitimi günahtır olarak adlandıran Boko Haram tarikatı, özellikle Nijerya'nın kuzey kesimindeki insanlara yönelik çeşitli saldırılar gerçekleştirdi. Bu grubun aralıksız saldırıları, birçok akademisyenin dikkatini grubun bu tür ölümcül saldırıları sürdürmesini motive eden faktörlere odaklanmaya yöneltti. Bakış açısından, Boko Haram operasyonlarını motive eden en önemli faktör, hükümetin Nijerya'nın sosyoekonomik ve politik faaliyetlerinde başarısız olması, elitler grubu tarafından yozlaştırılması ve kendini yüceltmek için ulusal kaynakların mutlak kontrolünü ele geçirmesidir. Hükümet, vatandaşlarına iyi yönetim sergilemesi gereken bir kurum olarak, hesap verebilirlik, altyapı, sağlık hizmeti, eğitim vb. anlamına gelir. Bu tez, kötü yönetimi bir ölçüt olarak ve ayrıca kuzey Nijerya'daki Boko Haram Ayaklanmasının ayaklanmasını sergilemek için bir çerçeve olarak inceleyecektir. Bununla birlikte, çalışma terörizm çalışmalarını ve Karl Marx Tarihsel Materyalizm Teorisini terörizme eleştirel bir şekilde analiz ederek teorik bir çerçeve kullanacaktır.
Özet (Çeviri)
When we trace the historical antecedents of Nigeria from British colonialism, when Nigeria was amalgamated in 1914, and when it gained its independence in 1960. Nigerians have faced multiple instances of violence or chaos vis-à-vis militarization, ethnicity, among others. The major conflicts and the challenges that stand as a turmoil to both the government and citizens are the emergence of Boko Haram in 2002, which has taken thousands of lives, and millions have been displaced. Boko Haram sect, which coined their ideology as Western Education is a sin, this armed carried out several attacks, especially against the inhabitants of the northern part of Nigeria. The incessant attack of this group has brought the attention of many scholars to focus on the factors that motivate the group to carry on such deadly attacks. From the point of view, the most important factor that motivates Boko Haram operations is bad governance because the government fails in socio-economic and political activities of Nigeria, which have been bastardized by the elite group and have taken absolute control of national resources for self-aggrandizement. Government as an institution is supposed to exhibit good governance to its citizens, which connotes accountability, infrastructure, health care, education, etc. This thesis will explore bad governance as a criterion and also as a framework to exhibit the uprising of the Boko Haram Insurgency in northern Nigeria. Nevertheless, the study will use a theoretical framework by critically analyzing terrorism studies and Karl Marx's Historical Materialism Theory on terrorism.