Rüzgar enerji santrallerinde bakım süreci ve bakım sürecindeki riskler
Maintenance and risks in the maintenance process in wind power plants
  1. Tez No: 964266
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. HARUN KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Rüzgar enerji santrallerinde sürdürülebilir enerji üretimi, sistemlerin mekanik ve elektriksel güvenilirliğini sağlayan etkin bakım uygulamalarına bağlıdır. Özellikle tahrik sistemleri, yataklama bileşenleri, sensör donanımları ve iletim hatlarında meydana gelebilecek teknik aksaklıklar, türbin performansında ciddi düşüşlere ve ekonomik kayıplara yol açabilmektedir. Santral izleme sistemleri aracılığıyla toplanan veriler, bileşenlerdeki yıpranma eğilimlerini ve olası arızaları önceden tahmin etme olanağı sunmakta; böylece önleyici bakım stratejilerinin geliştirilmesine imkân tanımaktadır. Örneğin, tork momentlerinde ani sapmalar, gresleme yetersizlikleri ya da izolasyon direnci düşüşleri gibi durumlar, daha büyük sistem arızalarının habercisi olabilir. Bu bağlamda, dijital bakım sistemlerinin, SCADA verileriyle bütünleştirilmiş yapay zekâ algoritmaları aracılığıyla desteklenmesi, sadece kesinti sürelerini azaltmakla kalmamakta, aynı zamanda bakımın ekonomik etkinliğini de artırmaktadır. Ayrıca, belirli ekipmanlar üzerinde önerilen retrofit çözümlerinin uygulanması, hem ekipman ömrünü uzatmakta hem de iş sağlığı ve güvenliği risklerini azaltmaktadır. Sonuç olarak, bakım süreçlerinin sistematik ve teknolojik bir yaklaşımla yürütülmesi, rüzgar santrallerinde güvenilirliği artırmak ve üretim sürekliliğini sağlamak açısından kritik önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In wind power plants, sustainable energy generation relies heavily on effective maintenance practices that ensure the mechanical and electrical reliability of systems. Technical failures in critical components such as drivetrain systems, bearing assemblies, sensor units, and transmission lines can lead to significant performance degradation and economic losses. Data collected through plant monitoring systems enables early prediction of component wear trends and potential faults, thereby facilitating the development of preventive maintenance strategies. For instance, sudden deviations in torque moments, insufficient lubrication, or declines in insulation resistance can indicate the onset of more severe system malfunctions. In this context, integrating digital maintenance systems with SCADA data through artificial intelligence algorithms not only reduces downtime but also enhances the cost-effectiveness of maintenance operations. Additionally, implementing retrofit solutions on specific equipment extends component lifespan and mitigates occupational health and safety risks. In conclusion, conducting maintenance processes through a systematic and technologically driven approach is of critical importance for increasing reliability and ensuring uninterrupted energy production in wind power plants.