Bazı bitki örneklerinin triacontanol içeriklerinin kromotografik analizleri
Chromatographic analysis of triacontanol contents of some plant samples
  1. Tez No: 964274
  2. Yazar: SERAP ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Triacontanol bitkiler için bir gelişim düzenleyicisidir. Triacontanol, C30H62O formüllü bir yağ alkolüdür ve mirisil alkol de denilmektedir. Bitkilerin katı madde miktarını arttırır, bitkileri renklendirir, çiçeklendirir, köklendirir ve bitkilerin büyümesini dengeler. Bitkinin verimliliğini artırır. Ayrıca triacontanol bitkinin hastalık ve zararlılara karşı direncini arttırmada önemli bir rol oynar. Triacontanol bir fitohormondur ve bitkilerin yaprakları, yaprak damarları, çiçekleri ve tohumlarında bulunabilir. Genellikle bitki büyümesini teşvik etmek, çiçeklenmeyi ve verimi artırmak amacıyla tarım alanında kullanılır. Triacontanolün bu öneminden dolayı doğal kaynak olarak kullanılmak üzere çeşitli bitkilerdeki triacontanol içeriklerinin belirlenmesine yönelik birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda kullanılan yöntemlerden birisi de kromotografik analizlerdir. Bu çalışmada yonca bitkisinde triacontanol analizi için kromotografik analiz yöntemlerinden HPLC-RID yöntemi geliştirerek uygulanmıştır. Yöntem literatürde ilk defa uygulanmış olup, Agilent HPLC cihazı, RID dedektörü, C18 kolonu kullanılmış, mobil faz olarak 0,5 ml min-1 akış hızında 50 - 50 (%) metanol-su karışımı kullanılmıştır. Yöntemde hassasiyet, doğruluk, tekrarlanabilirlik gibi validasyon parametreleri çalışılmış 1,8 % BSS, 0,02 – 25 mg L-1 dinamik aralık, 10 μg L-1 gözlenebilme sınırı ve 33 μg L-1 tayin sınırı ile yöntem yonca bitkisinde triacontanol analizi için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Triacontanol is a plant growth regulator. Triacontanol, with the chemical formula c₃₀h₆₂o, is a fatty alcohol and also known as a primary alcohol. It increases the dry matter content of plants, enhances coloration, promotes flowering, supports rooting, and balances plant growth. It improves crop yield. Additionally, triacontanol plays a significant role in increasing plant resistance against diseases and pests. As a phytohormone, triacontanol is found in leaves, leaf veins, flowers, and seeds of plants. It is generally used in agriculture to promote plant growth, induce flowering, and improve yield. Due to its importance, triacontanol is often applied through organic sources, and various studies have been conducted to determine its content in different plant materials. One of the methods used in these studies is chromatographic analysis. In this study, triacontanol analysis in alfalfa (medicago sativa) was performed using chromatographic techniques. An HPLC-RID method was developed and optimized. The method was applied for the first time in the literature, using an agilent HPLC system, RI detector, and C18 column. The mobile phase consisted of a 50–50% methanol–water mixture, with a flow rate of 0.5 ml min⁻¹. Method validation parameters such as sensitivity, accuracy, and reproducibility were evaluated. The dynamic range was found to be 0.02–25 mg l⁻¹, with a detection limit of 10 µg l⁻¹, a quantification limit of 33 µg l⁻¹ and relative standard deviation of 1.8.%. This method was successfully applied for the analysis of triacontanol in alfalfa.