Farklı fiziksel aktivite düzeyine sahip bireylerde depresyon, anksiyete ve stres seviyesinin motor imgeleme ve vücut farkındalığı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between depression, anxiety, and stress levels with motor imagery and body awareness in individuals with different physical activity levels
- Tez No: 964285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fiziksel aktivite, gündelik tüm hareketleri kullanarak kişinin fizyolojik, psiko-sosyal, motor ve mental gelişimini etkileyen bileşen olarak görülmektedir. Motor imgeleme, hareketi gerçekte açığa çıkarmadan hareketin hayal edilmesiyle gerçekleştirilir. Vücut farkındalığı, kişinin kendi vücudu ve çevresindeki diğer objelerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Depresyon, anksiyete ve stres fiziksel aktivitede, imgeleme süreçlerinde, vücut farkındalığının algılanmasında etkili olarak görülmektedir. Katılımcılardan sosyodemografik bilgileri elde etmek için Sosyodemografik Form alındı. Kasım 2024- Mayıs 2025 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan Haliç Üniversitesi'nde okuyan kişilerden katılmaya gönüllü olan 18-45 yaş arasındaki 63 kişinin katılması ile gerçekleştirildi. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (IPAQ-Kısa Form), depresyon, anksiyete ve stres seviyesini belirlemek için Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASÖ-21), Motor imgeleme, Hareket İmgeleme Anketi-3 (HİA-3) ile, gerçek ve imgelenen hareket arasındaki zamansal uyumu göstermek için Mental Kronometre, Mental Kronometre Performansı, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) yardımıyla değerlendirildi. Vücut farkındalığı için Vücut Farkındalığı Anketi (VFA) kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS programı kullanıldı ve anlamlılık değeri p0,050 olarak bulundu. Fiziksel aktivite düzeyi arttıkça depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin azaldığı; VFA puanlarının ise yükseldiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Physical activity is considered a component that affects an individual's physiological, psychosocial, motor, and mental development by utilizing all daily movements. Motor imagery is performed by imagining the movement without actually executing it. Body awareness is the individual's knowledge about the characteristics of their own body and other objects in the environment. Depression, anxiety, and stress are seen as influential in physical activity, imagery processes, and the perception of body awareness. To obtain sociodemographic information from the participants, a Sociodemographic Form was used. The study was conducted with 63 volunteers aged between 18–45 years who were students at Haliç University in Istanbul, between November 2024 and May 2025. The International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) was used to determine physical activity levels, and the Depression Anxiety Stress Scale-21 (DASS-21) was used to measure levels of depression, anxiety, and stress. Motor imagery was assessed using the Movement Imagery Questionnaire-3 (MIQ-3), and temporal congruence between actual and imagined movement was evaluated using the Mental Chronometer, Mental Chronometer Performance, and the Timed Up and Go Test (TUG). For body awareness, the Body Awareness Questionnaire (BAQ) was applied. The SPSS program was used for data analysis, and the significance level was set at p0.050). It was observed that as the level of physical activity increased, levels of depression, anxiety, and stress decreased, while BAQ scores increased.