Kurutulmuş kayısı, şeftali ve erik ile marine edilen tavuk göğüs etlerinin bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some quality characteristics of chicken breast meats marinated with dried apricots, peach and plums
  1. Tez No: 964303
  2. Yazar: FATMA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışması ile yumurta verimini tamamlamış olan çıkma tavuk etlerinin, marinasyon tekniği ile tüketiciler tarafından tekstürel ve duyusal kabul edilebilirliğinin sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma sırasında çıkma tavukların göğüs etleri kullanılmıştır. Çıkma tavuk göğüs etleri kuru kayısı (KK), kuru şeftali (KŞ) ve kuru erik (KE) ile hazırlanan marinatlar içerisinde marine edilmiştir. Marinasyon işlemi sonrasında çıkma tavuk göğüs eti örneklerinde fizikokimyasal, tekstürel ve duyusal analizler yapılmıştır. Kuru meyvelerle marinasyon işlemi uygulanmış örneklerin pH değerinde, kontrol grubuna kıyasla düşüş görülmüştür. En düşük pH değeri (4.05) kuru erik ile marine edilmiş örneklere aittir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to ensure the textural and sensory acceptability of the meat of chickens that have completed their egg production by the consumers through the marination technique. Spent hens breast meat was used in the study. Spent hens breast meat was marinated in marinades prepared with dried apricots, dried peaches, and prunes. After the marination process, physicochemical, textural and sensory analyses were performed on the chicken breast meat samples. A decrease in the pH value of samples marinated with dried fruit was observed compared to the control group. The lowest pH value (4.05) belonged to samples marinated with prunes.