Psoriasis tedavisinde db-UVB ile db-UVB ve topikal tazaroten kombinasyonunun etkinlik ve güvenilirliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy and safety of nb-UVB alone versus nb-UVB combined with topical tazarotene in the treatment of psoriasis
  1. Tez No: 964307
  2. Yazar: ESRA NUR KİRAZ ÇIRAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SEÇKİN GENÇOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Giriş: Psoriasis, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Tedavisinde dar bant ultraviyole B (db-UVB) fototerapisi uzun yıllardır güvenle kullanılmakta olup, çeşitli sistemik ve topikal ajanlarla kombine etmek etkinliğini artırmaktadır. Tazaroten, psoriasiste patogenezin temel basamaklarını hedefleyen topikal retinoidlerden biridir. Amaç: Bu çalışmada, db-UVB tedavisine topikal tazaroten %0,1 krem eklenmesinin tedavi etkinliğini artırmadaki rolünün değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Benzer anatomik bölgede iki psoriatik plağı bulunan 30 hastanın dahil edildiği; en az bir kontrol vizitine gelen 28 hastanın verilerinin analiz edildiği, prospektif, randomize, tek kör, hasta içi karşılaştırmalı bu çalışmada, bir plağa haftada üç seans db-UVB tedavisi ile birlikte günlük tazaroten %0,1 krem uygulanırken, diğer plağa yalnızca db-UVB tedavisi verildi. Tedavi yanıtı, hedef plak şiddet skoru (HPŞS), dinamik hekim ve hasta global değerlendirme (d-HGD, d-HaGD) skorları ile değerlendirildi. Yan etkiler, nüks oranları, seans sayısı ve kümülatif dozlar da analiz edildi. Bulgular: Kombine tedavi uygulanan plaklarda, 24. seansta HPŞS, eritem ve infiltrasyon skorlarında düşme oranı monoterapiye göre anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla %61,9, %66,7, %66,7 vs.
Özet (Çeviri)
Background: Psoriasis is a chronic inflammatory disease that adversely affects quality of life. Narrowband ultraviolet B (nb-UVB) phototherapy has been safely used in its treatment for many years and its efficacy can be enhanced through combination with various systemic and topical agents. Tazarotene is a topical retinoid that targets key mechanisms in the pathogenesis of psoriasis. Objective: This study aimed to evaluate the role of adding topical tazarotene 0,1% cream to nb-UVB phototherapy in enhancing treatment efficacy. Methods: In this prospective, randomized, single-blind, intra-patient comparative study, 30 patients with two psoriatic plaques located in similar anatomical regions were enrolled. Data from 28 patients who completed at least one follow-up visit were included in the analysis. One plaque received nb-UVB therapy three times per week in combination with daily tazarotene 0.1% cream, while the other plaque received nb-UVB therapy alone. Treatment response was assessed using the target plaque severity score (TPSS), dynamic physician global assessment (d-PGA), and dynamic patient global assessment (d-PtGA). Side effects, relapse rates, number of sessions, and cumulative doses were also analyzed. Results: At session 24, the reduction rates in TPSS, erythema, and infiltration scores were significantly higher in the combination-treated plaques compared to monotherapy (61,9%, 66,7%, 66,7% vs.