Herniaria hirsuta L. ve Herniaria argea Boiss. türlerinin farmakognozik açıdan incelenmesi
Pharmacognostic investigation of Herniaria hirsuta L. and Herniaria argea Boiss
- Tez No: 964337
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE ŞEKER KARATOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Caryophyllaceae familyasına ait Herniaria hirsuta L. ve Herniaria argaea Boiss. bitkileri Akdeniz bölgesi başta olmak üzere Avrupa'nın ılıman yerlerinde, ön ve orta Asya'da, Afrika'nın kuzey bölgelerinde, Arap yarımadasında yayılış gösterirler. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, H. hirsuta ve H. argaea bitkilerinin sırasıyla Ankara ve Kayseri illerinden toplanan toprak üstü kısımlarından %80 metanol ile ekstreler hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında, bu ekstrelerin spektrofotometrik analizler ile kimyasal bileşenlerinin (toplam fenolik ve flavonoit içeriklerinin) belirlenmesi, antioksidan aktivitelerinin değerlendirilmesi ve insan akciğer kanseri hücre hattı (A549) üzerinde sitotoksik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Kimyasal bileşenlerin analizi neticesinde, hazırlanan ekstreler arasında H. argaea ekstresinin hem toplam fenol (147,01±2,72 mgGAE/gekstre) hem de toplam flavonoit (35,81±2,32 mgCA/gekstre) içeriğiyle H. hirsuta ekstresine kıyasla daha yüksek içeriğe sahip olduğu belirlenmiştir. Antioksidan etkilerin belirlenmesinde iki farklı yöntem kullanılmıştır. Bunlar DPPH ve ABTS radikalini süpürme testleridir. Farklı konsantrasyonlarda çalışılan ekstrelerde, tüm konsantrasyon değerleri için DPPH inhibisyonu gözlenmiştir. H. argaea ekstresinin DPPH inhibisyon yüzdeleri aynı konsantrasyonlardaki H. hirsuta ekstresinin değerlerinden daha yüksektir. Her iki ekstre için ABTS testi sonuçları değerlendirildiğinde, 1 mg/mL konsantrasyonunda referans madde olan BHA ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.Antioksidan aktivite deney sonuçlarına göre çalışılan iki farklı bitki ekstresinin de antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Bitki ekstrelerinin A549 hücre hattı üzerindeki sitotoksisitesi MTT kolorimetrik yöntemi ile belirlenmiştir. Sitotoksisite deneylerinde yüksek konsantrasyonlarda bitki ekstreleri canlılığı %50'nin altına düşürebilmiştir. Ekstreler arasında H.
Özet (Çeviri)
The plants Herniaria hirsuta L. and Herniaria argaea Boiss., belonging to the Caryophyllaceae family, are distributed primarily in the Mediterranean region, as well as in temperate areas of Europe, Western and Central Asia, Northern Africa, and the Arabian Peninsula. In this master's thesis study, extracts were prepared from the aerial parts of H. hirsuta and H. argaea, collected respectively from the provinces of Ankara and Kayseri, using 80% methanol. The aim of the study was to determine the chemical components (total phenolic and flavonoid contents) of these extracts using spectrophotometric analyses, to evaluate their antioxidant activities, and to investigate their cytotoxic effects on the human lung cancer cell line (A549). As a result of the chemical component analyses, the extract of H. argaea was found to have higher contents of both total phenols (147.01±2.72 mg GAE/g extract) and total flavonoids (35.81±2.32 mg CA/g extract) compared to the H. hirsuta extract. Two different methods were used to determine antioxidant effects: DPPH and ABTS radical scavenging assays. In the extracts tested at different concentrations, DPPH inhibition was observed at all concentration levels. The DPPH inhibition percentages of the H. argaea extract were higher than those of the H. hirsuta extract at the same concentrations. When evaluating the ABTS test results for both extracts, no statistically significant difference was found at a concentration of 1 mg/mL compared to the reference compound BHA. According to the antioxidant activity test results, both plant extracts exhibited antioxidant activity. The cytotoxicity of the plant extracts on the A549 cell line was determined using the MTT colorimetric assay. At high concentrations, the plant extracts were able to reduce cell viability below 50%. Among the extracts, H.