Yeni türk edebiyatında sivil toplum kuruluşları
Non-governmental organizations in new Turkish literature
  1. Tez No: 964338
  2. Yazar: HAKAN PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATEM TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 635
Özet
Sivil toplum kuruluşları birden fazla insanın bir araya gelerek farklı engelleri aşmak için oluşturdukları tüzel kişiliklerdir. Bu çalışmada II. Meşrutiyet'ten günümüze kadar olan süreçte var olan edebî örgütlenmelerin önde gelenleri tespit edilip incelenmiştir. 1908-2023 yılları arası incelendiğinden dolayı süreli yayınlar ve sanatkârların anıları esas kaynak olarak alınmıştır. Sivil toplum kuruluşlarının yayın organı olarak çıkardığı yıllıklar/dergiler/bültenler özellikle taranmıştır. İncelenen tüzel kişiliklerin internet sitelerinde yer alan duyurular, haberler ve faaliyetler bölümleri çalışma esnasında kaynak olarak kullanılmıştır. Buna ek olarak yaşayan sanatkârlarla bizzat irtibata geçilip konu hakkındaki bilgilerine başvurulmuştur. Bu yöntem daha çok son dönemde var olan (yaşayan) sivil toplum kuruluşları incelenirken kullanılmıştır. Yapılan çalışma birçok konu ile direkt ve dolaylı yönden ilişkilidir. Bundan dolayı girişte edebî kuruluşları daha iyi anlamak için bir şablon/ saha oluşturulmuştur. Çalışmanın ana kısmında çağdaş Türk edebiyatında varlık gösteren edebî kuruluşlar üç ana başlık altında incelenmiştir. Ana başlıkların içinde yer alan alt başlıklarda kategorilendirilmeye gidilmiştir. Bu sınıflandırmalarda değerlendirilen sivil toplum kuruluşları kronolojik olarak o ana başlık altında incelenmiştir. Ele alınan edebî sivil toplum örgütünün kuruluşu, yönetim kurulu ve amacı, düzenlediği edebî etkinlikler ve yayınları detaylı bir şekilde değerlendirilmeye tâbii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Civil society organizations are legal entities formed by more than one person to overcome different obstacles. In this study, the leading literary organizations that existed from the II. Constitution period to the present are identified and examined. Since the period between 1908-2023 is examined periodicals and the memoirs of artists are taken as the main sources. The annuals/magazines/bulletins published by civil society organizations as publication organs are specifically scanned. The announcements, news and activities sections on the websites of the legal entities examined are used as sources during the study. In addition, living artists are contacted in person and their information on the subject is sought. This method has been used more recently while existing (living) civil society organizations are being examined. The study is directly and indirectly related to many subjects. Therefore, a template/field is created in the introduction to better understand literary institutions. In the main part of the study, literary institutions that exist in contemporary Turkish literature are examined under three main headings. Categorization is made under subheadings within the main headings. The civil society organizations that are evaluated in these classifications have been examined chronologically under that main heading. The establishment of the civil society organization in question, its board of directors and purpose, the literary events it organized and its publications have been evaluated in detail.