Herniaria glabra L. bitkisinin biyolojik aktivitesinin belirlenmesi
Determination of biological activity of Herniaria glabra L. plant
- Tez No: 579124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bitkilerin tedavi amaçlı kullanımı binlerce yıl geçmişe dayanmaktadır. Özellikle hastalıkların tedavisinde kullanılan sentetik kökenli maddelerin yan etkilerinin fazla olması bu maddeleri ihtiva eden tıbbi bitkilerin önemini daha çok arttırmıştır. Türkiye'nin hemen her bölgesinde doğal olarak yetişen Herniaria glabra L. mesane kaslarını gevşetme özelliğine sahip olması sebebiyle, halk arasında; mesane kramplarının tedavisinde, böbrekler ve mesanedeki taş ve kumların düşürülmesinde, bununla birlikte, iltihapları önleyici, idrar yolarını dezenfekte edici, idrar söktürücü, ve kasık yırtılmasına karşı tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Tüm bu özellikleri nedeniyle H. glabra özellikle farmakolojik çalışmalarda önem arz etmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada başlıca hedefimiz, H. glabra bitkisinin antibakteriyal, antioksidan ve fenolik bileşiklerinin tayinini kapsayan biyolojik karakteristiklerinin aydınlatılmasıdır. Bu çalışma kapsamında öncelikle aseton, etanol ve hekzan kullanılarak bitkiden elde edilen ekstraktların Enterobacter cloaceae ATCC 13047, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Salmonella typhimirium ATCC 14028, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Proteus vulgaris ATCC 13315, Yersinia pseudotuberculosis ATCC 911, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Pseudomanas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 13883, Bacillus subtilis ATCC 6633, Escherichia coli ATCC 35218 ve Listeria monocytogenes ATCC 7644 bakterilerine karşı agar kuyu difüzyon metodu ile antibakteriyal aktivite tayini ve DPPH (2,2-Difenil-1-pikrilhidrazil) serbest radikal giderme metodu ile antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi ve son olarak Slinkard ve Singleton'un metoduna göre toplam fenolik bileşen analizlerinin yapılmasıdır. Bu çalışmaların sonucunda, en yüksek verime sahip olan aseton ektraktının (% 2,4476) en yüksek fenolik içeriğe (6,25 ± 0,0012 µg/ml) sahip olduğu ve DPPH radikal süpürücü (20,5610 µg/ml) aktivitesinin etanol ve hekzan ektratlarından yüksek olduğu gözlenmiştir. Etanol, hekzan ve aseton ekstraklarından herbiri K. pneumoniae bakterisine karşı aktivite gösterdiği ve diğer bakterilere karşı aktivitesi olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The therapeutic use of plants dates back thousands of years. In particular, the high side effects of synthetic substances used in the treatment of diseases have increased the importance of medicinal plants containing these substances. Herniaria glabra L. that grow naturally in almost every region of Turkey; is used in the treatment of bladder cramps, reducing the stones and sands in the kidneys and bladder because it has the ability to relax bladder muscles among the public; in addition to this, it is used for anti-inflammation, disinfecting the urinary tract, diuretic, and for treatment of groin rupture. Because of all these features, H. glabra is especially important in pharmacological studies. In this context, our main objective in this study is to elucidate the biological characteristics of H. glabra including determination of antibacterial, antioxidant and phenolic compounds. In this study, firstly extracts obtained from the plant by using acetone, ethanol and hexane, Enterobacter cloaceae ATCC 13047, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Salmonella typhimirium ATCC 14028, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Proteus vulgaris ATCC 13315, Yersinia pseudotuberculosis ATCC 911, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Pseudomanas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 13883, Bacillus subtilis ATCC 6633, Escherichia coli ATCC 35218 and Listeria monocytogenes ATCC 7644 by agar well diffusion method and antibacterial activity determination by DPPH (2,2-diphenyl-1-picrilhydrazil) free radical removal method and antioxidant activities and finally, total phenolic component analysis according to Slinkard and Singleton method. As a result of these studies, the highest yield of acetone extract (2,4476 %) had the highest phenolic content (6.25 ± 0.0012 µg / ml) and DPPH radical scavenging (20.5610 µg / ml) activity of ethanol and higher than hexane extracts. Ethanol, hexane and acetone extracts were found to have activity against K. pneumoniae bacteria and no activity against other bacteria.