Koroner anjiografi öncesinde sanal gerçeklik ile video izletiminin anksiyete, konfor ve hasta memnuniyetine etkisi
The effect of video streaming with virtual reality on anxiety, comfort and patient satisfaction before coronary angiography
  1. Tez No: 964353
  2. Yazar: SAFA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma koroner anjiografi (KAG) öncesinde sanal gerçeklik ile izletilen videonun hastanın anksiyete, konfor ve memnuniyeti üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak, 35 müdahale ve 35 kontrol grubu olmak üzere KAG yapılan toplam 70 hasta ile yürütülmüştür. Çalışma için etik onay, kurum izni ve katılımcılardan yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Özellikler Anket Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Perianestezi Konfor Ölçeği, hasta memnuniyeti ve ağrı için Visual Analog Skala, Yaşam Bulgusu Takip Formu, Komplikasyon Takip Formu ve sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubunda yer alan bireylere kliniğin standart uygulamalarına ek olarak, KAG işlemine girmeden önce 10 dakika boyunca sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletilmiştir. Kontrol grubuna kliniğin standart uygulaması yapılmıştır. Araştırma verileri IBM SPSS Statistics 25 (IBM Corp, Armonk, NY, ABD) programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu histogram, Q-Q grafikleri ve Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Verilerin varyans homojenliği Levene testi ile yapılmıştır. Kategorik değişkenlerin analizi ki-kare analizi ile yapılmıştır. İki grup karşılaştırmalarında Bağımsız Örneklem T Testi, ardışık iki ölçüm değerlendirmelerinde ise Bağımlı Örneklem T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of the video viewed with virtual reality on anxiety, comfort and satisfaction of patient before coronary angiography (CAG). The study was conducted as a randomized controlled experimental study with a total of 70 patients who underwent CAG, 35 in the intervention group and 35 in the control group. Ethical approval, institutional permission and written informed consent were obtained from the participants. Data were collected using the Descriptive Characteristics Questionnaire, State Trait Anxiety Inventory, Perianesthesia Comfort Questionnaire, Visual Analog Scale for patient satisfaction and pain, Vital Signs Follow-up Form, Complication Follow-up Form and virtual reality glasses. In addition to the standard practices of the clinic, individuals in the intervention group were shown a video with virtual reality glasses for 10 minutes before undergoing the CAG procedure. The control group received the standard practice of the clinic. The data were analyzed with IBM SPSS Statistics 25 (IBM Corp, Armonk, NY, USA). The conformity of the data to normal distribution was evaluated by histogram, Q-Q graphs and Shapiro-Wilk test. Variance homogeneity of the data was analyzed by Levene's test. Categorical variables were analyzed by chi-square analysis. Independent Sample T Test was used for two group comparisons and Dependent Sample T Test was used for two consecutive measurements.