Koroner endovasküler girişim sonrası tekrar semptomatik hastaların koroner anjiyografi öncesinde stres adenozin perfüzyon manyetik rezonans görüntüleme ve adenozin stres ve rest 99mTc miyokard perfüzyon sintigrafisi ile değerlendirilmesi
Correlation of stress adenosine perfusion magnetic resonance imaging with stress-rest 99mTc myocardial perfusion scintigraphy and coronary angiography in patients with previous coronary endovascular intervention
  1. Tez No: 288567
  2. Yazar: ŞEYDA ANDAÇ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YUSUF ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada koroner endovasküler girişim geçirmiş ve tekrar semptomatik olması nedeniyle koroner anjiografi endikasyonu koyulmuş hastalarda, koroner anjiografi öncesinde, stres-rest adenozin perfüzyon MRG, MRG ile duvar hareketi görüntüleme, geç kontrastlı görüntüleme ve bunların kombinasyonu ile adenozin stres-rest 99mTc SPECT?in iskemiyi göstermedeki etkinliği koroner anjiografi referans standart kabul edilerek karşılaştırılmıştır.Çalışmaya 4?ü kadın, 14?ü erkek, toplam 18 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalara, aynı gün içerisinde, tek bir adenozin enjeksiyonu ile peşi sıra kardiyak perfüzyon MRG ve SPECT incelemeleri, takip eden hafta içerisinde de koroner anjiografi incelemesi yapılmıştır. Değerlendirmeler AHA 17 segment modeline göre, apeks (segment 17) değerlendirme dışı bırakılarak, iki radyolog tarafından her bir segmente bir görüntü skoru atanarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study we prospectively evaluated the performance of adenosine stress-rest perfusion MRI, MRI wall motion imaging, late gadolinium enhancement, whether used alone or in combination, and compared them to adenosine stres-rest 99mTc SPECT in detecting ischemic myocardial segments among symptomatic patients with previous coronary endovascular intervention, considering coronary angiography as the referance standart.Eighteen patients (4 women and 14 men) were enrolled in this study. All patients were examined first with MRI and than with SPECT, during the same day with the same adenosine injection. Coronary angiography examinations were performed within the following week. Image evaluations were made using the AHA 17 segment model, with the exclusion of the apex (segment 17), by means of visual scoring for each segment made by two radiologists. Statistical analysis were made considering angiography as the reference standart and a p value lesser than 0,05 to indicate a significant difference.The sensitivity, specifity, positive and negative predictive values, accuracy and kappa values of single and combined MRI data were significantly higher than those with SPECT in differentiating normal and pathologic coronary segments with significant stenosis on coronary angiography.Individual MRI techniques and their combination have higher sensitivity and accuracy than the more widely used SPECT, in diagnosing significant coronary artery stenosis in symptomatic patients with previous coronary endovascular treatment.