Approaches to the synthesis of indian yellow
Hint sarısının sentezine yaklaşımlar
- Tez No: 964379
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SCOTT GOODMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: State University of New York (SUNY)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hint Sarısı, eski tablolar ve sanat eserlerinde bulunan saydam bir sarı pigmenttir. Bu pigment, yalnızca mango yapraklarıyla beslenen ineklerin idrarından elde edilmektedir. Bu üretim yöntemi 1908 yılında Hindistan'da yasaklanmıştır; bu nedenle pigment, günümüzde sanat koruma uzmanlarının incelemeleri için yeterli miktarda temin edilememektedir. Kimyasal olarak Hint Sarısı, ticari olarak bulunmayan bir ksanton türevi olan 1,7-dihidroksiksanton (öksanton, euxanthone) glikozitidir. Bu tez, sanat eserlerinin korunması çalışmalarında kullanılabilecek miktarda öksanton ve Hint Sarısı üretimi için yöntemlerin araştırılmasına odaklanmaktadır. Öksantonun sentezine yönelik çeşitli sentetik yollar incelenmiş ve bu tez kapsamında sunulmuştur. Bu çalışmada, Hint Sarısı dışında kalan tüm bileşikler farklı aşamalarda başarıyla sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Nihai ürün olan Hint Sarısı elde edilememiş olsa da, 1,7-dihidroksiksantonun (öksantonun) sentezi için yeni bir yöntem geliştirilmiş ve diğer dihidroksiksantonların öncüllerine yol açan bir dengeleme reaksiyonu keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indian Yellow is a transparent yellow pigment found in old paintings and other artworks. It is manufactured from the urine of cows that have been exclusively feeding on mango leaves. This technique was outlawed in India in 1908, so that now the pigment is not available in sufficient quantities for study by art conservators. Chemically, Indian yellow is a glycoside of 1,7-dihyroxyxanthone (euxanthone), a xanthone derivative that is not commercially available. This thesis is concerned with the exploration of methods to produce euxanthone and Indian Yellow in quantities large enough to be useful in studies in Art Conservation. Various synthetic routes to euxanthone have been explored and are presented. All compounds have successfully been synthesised and characterized, except for Indian yellow, in different steps of this study. Even though the final product, Indian yellow, was not obtained, a new method has been developed to synthesize 1,7-dihydroxyxanthone (euxanthone), and an equilibration reaction leading to precursors of other dihydroxyxanthones has been discovered.