Dijital okuryazarlığın sistem kullanılabilirliği algısına etkisinde bilgisayarca düşünme becerisinin aracılığı: MS Teams örneği
The mediating role of computational thinking skills in the effect of digital literacy on the perceived usability of the system: The case of MS Teams
- Tez No: 964383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, dijital okuryazarlığın sistem kullanılabilirliği algısı üzerindeki etkisini ve bu ilişkide bilgisayarca düşünme becerisinin aracılık rolünü incelemektedir. Günümüzde çevrim içi öğrenme platformlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, kullanıcıların bu sistemleri etkili biçimde kullanabilmeleri dijital okuryazarlık düzeylerine bağlı hale gelmiştir. Ayrıca bireylerin problem çözme, algoritmik düşünme ve veri odaklı yaklaşım geliştirme yetilerini içeren bilgisayarca düşünme becerileri, sistemlerin algılanan kullanılabilirliği açısından önemli bir değişken olarak değerlendirilmektedir. Araştırmada, Microsoft Teams (MS Teams) kullanıcıları örneklem olarak seçilmiş; katılımcıların dijital okuryazarlık düzeyleri, sistem kullanılabilirliği algıları ve bilgisayarca düşünme becerileri arasındaki ilişkiler nicel veriler doğrultusunda analiz edilmiştir. Özellikle, bilgisayarca düşünme becerisinin dijital okuryazarlık ile sistem kullanılabilirliği arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlenip üstlenmediği test edilmiştir. Elde edilen bulgular, dijital okuryazarlığın sistem kullanılabilirliği algısı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu, bilgisayarca düşünme becerisinin ise bu etkide kısmi bir aracı değişken olarak rol oynadığını ortaya koymaktadır. Çalışma, çevrim içi öğrenme platformlarının daha verimli kullanımına yönelik öneriler sunmakta ve hem eğitim hem de teknoloji tasarımı alanlarında katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of digital literacy on the perception of system usability and investigates the mediating role of computational thinking skills in this relationship. With the growing prevalence of online learning platforms, users' digital literacy has become a critical factor in effectively interacting with such systems. In addition, computational thinking skills which include problem-solving, algorithmic thinking, and data-driven approaches are considered important variables influencing users' perceptions of system usability. The research was conducted with a sample of Microsoft Teams (MS Teams) users. Participants' levels of digital literacy, system usability perception, and computational thinking skills were analyzed using quantitative methods. Specifically, the study tested whether computational thinking skills mediate the relationship between digital literacy and perceived system usability. The findings revealed that digital literacy has a significant positive effect on system usability perception. Moreover, computational thinking skills were found to play a partial mediating role in this relationship. The results offer recommendations to enhance the effective use of online learning platforms and contribute to both the fields of educational technology and user-centered system design.