Özel yetenekli ilkokul öğrencileri için bilgi işlemsel düşünme becerilerini belirlemeye yönelik beceri testi geliştirilmesi
Development of a skill test to assess computational thinking skills of gifted elementary school students
  1. Tez No: 964408
  2. Yazar: MELİKE SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DURDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma özel yetenekli ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf (9-10 yaş) öğrencilerinin Bilgi İşlemsel Düşünme (BİD) becerileri düzeylerini belirlemeye yönelik bir beceri testi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Teknolojik gelişmeler, eğitim öğretim ortamlarını, öğretmenlerin sahip olması gereken bilgi ve becerileri ve bu doğrultuda öğretim süreçlerini değiştirdiği gibi, bu değişim süreci aynı zamanda öğrencilerin de sahip olmaları gereken yetkinlikleri etkilemektedir. Bu doğrultuda, gerek ulusal (MEB) düzeyde, gerekse uluslararası (ISTE, UNESCO) düzeyde 21.yüzyıl bireylerinden gerek öğrenen olarak, gerekse geleceğin vatandaşları olarak sahip olması beklenen yeni bilgi ve beceriler tanımlanmaya başlamıştır. BİD becerileri bu kapsamda, PISA sınavlarında da değerlendirilmek üzere ölçümü yapılan bir yeterlilik olarak öne çıkmaktadır. BİD için“problemleri formüle etme ve bilgi işleme araçlarının gerçekleştireceği çözüm adımlarını içeren düşünsel süreçler olarak”tanımı benimsenmektedir. Her ne kadar BİD üzerine farklı yaş gruplarında farklı çalışmalar gerçekleştirilmiş olsa da üstün yetenekli öğrenciler ve BİD kapsamında gerçekleştirilen çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Bu doğrultuda, bu çalışma kapsamında“Üstün yetenekli ilköğretim üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri için BİD beceri testinin nasıl olmalıdır?”araştırma sorusuna yanıt aranmıştır. Beceri testinin geliştirilmesi sürecinde Turgut ve Baykul tarafından tarif edilen test geliştirme aşamaları nitel paradigmaya bağlı kalınarak izlenmiştir. Oluşturulan belirtke tablosu ve geliştirilen 12 soru Bilgi İşlemsel Düşünme becerileri üzerine akademik çalışmaları bulunan farklı üniversitelerde görev yapan 9 bilim uzmanı ve 3 sınıf öğretmeni tarafından değerlendirilmiştir. Uzman görüşleri doğrultusunda bir soru tamamen değiştirilmiş, bir sorunun görselinde iyileştirilmeler yapılmış ve diğer sorularda küçük çaplı değişiklikler yapılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda, Değerlendirme (3 soru), Algoritmik düşünme (3 soru), Genelleme (2 soru), Soyutlama (2 soru) ve Ayrıştırma (2 soru) olmak üzere toplamda 12 sorudan oluşan beceri testine son hali verilmiştir. Hedef kitle öğrencilerinin test üzerindeki süreçlerini değerlendirebilmek adına, 4'ü üstün yetenekli, 4'ü normal öğrenen olmak üzere 8 öğrencide pilot çalışma gerçekleştirilmiş ve testin süresi 45 dakika olarak belirlenerek teste nihai formu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a skills test to determine the level of Computatıonal Thinking (CT) skills of gifted primary school third and fouth grade (9-10 years old) students. Technological developments not only change the educatıonal environments, the knowlegde and skills that teachers should possess, and accordingly the teaching processes, but this change process also affects the competencies that students should possess. Accordingly, both at the national(MoNE) and international (ISTE,UNESCO) levels, new knowledge and skills expected from 21st century individuals, both as learners and as citizens of the future, have started to be defined. In this context, IS skills stand out as a competency that is measured to be evaluated in PISA exams.The definition of IS as“ intellectual processes involving the formulation of problems and solution steps to be performed by information processing tools”is adopted.Although different studies have been conducted on IS in different age groups, the number of studies on gifted students and IS is quite limited. Accordingly,this study sought an answer to the research question“How should an IS skills test be developed for gifted third and fourth grade elementary school students?”.In the process of developing the skills test, the test development stages described by Turgut and Baykul were followed by adhering to the qualitative paradigm.The specification table and the 12 questions were evaluated by 9 science experts working in different universities and 3 classroom teachers who have akademic studies on Computatipnal Thinking skills.In line with the expert opinions, one questıon was completely changed, the visuals of one questıon were improved and minor changes were made in other questions.In line with the expert opinions, the skills test consisting of 12 questions in total,including Evaluation (3 questions),Algorithmic thinking (3 questions), Generalization( 2 questions), Abstraction(2 questions) and Decompositıon (2 questions) was finalized.In order to evaluate the processes of the target group students on the test, a pilot study was conducted with 8 students, 4 gifted and 4 non-gifted students, and the duration of the test was determined as 45 minutes and the test was given its final form .