Selçuk Üniversitesi alaeddin keykubat yerleşkesi'nde yayılış gösteren ağaç polenlerinin analizi
Analysis of tree pollen distributed in Selçuk university Alaeddin keykubat campus
  1. Tez No: 964413
  2. Yazar: AYŞE NUR DENİZ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU YILMAZ ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Yerleşkesi, Davis'in kareleme sistemine göre C4 karesi içerisinde yer alan İran-Turan floristik bölgesine dâhil olan 800 hektarlık alan kaplayan bir bölgedir. Bu çalışmada, Alaeddin Keykubat Yerleşkesi içerisinde yer alan 31 adet insanlar üzerinde alerjik etki gösterdiği bilinen ağaçlara ait polenlerin ışık ve taramalı elektron mikroskobu kullanılarak analizleri gerçekleştirilmiştir. Kampüs alanından toplanan örnekler yaygın herbaryum tekniklerine göre kurutularak herbaryum örneği haline getirilmiştir. Bu örneklerin çiçeklerinde ya da kozalaklarında yer alan anterlerinden polen taneleri elde edilerek ışık ve taramalı elektron mikroskobu ile mikrofotoğrafları elde edilmiş ve her bir ağacın polenine ait detaylı palinolojik analizi gerçekleştirilmiştir. Kampüs alanında en çok Cedrus deodara, Robinia hispida, Fraxinus excelsior ve Ailanthus altissima türlerinin yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Bu türlerden Fraxinus excelsior türü çok yüksek, Ailanthus altissima türü yüksek, Cedrus deodara türü orta ve Robinia hispida türü ise düşük alerjik etkiye sahip türlerdir. Alerjik etkili polenlere sahip ağaçların yer aldığı familya ise Pinaceae familyası olarak tespit edilmiştir. Ayrıca Cupressecaeae familyasına ait türlerden Cupressus arizonica, Thuja occidentalis, Platycladus orientalis, Juniperus excelsa ve Calocedrus decurrens polenlerinin ayırımında orbikül ölçümlerinden faydalanılmıştır. Türlerin polen tanelerine ait ayrıntılı palinolojik veriler tablolar halinde sunulmuştur. Sonuç olarak; Alaeddin Keykubat Yerleşkesi'nde yer alan alerjik etkili ağaçların listesi ile bu ağaçların kampüs alanında yayılış gösterdiği alanlar ve polenlerinin analizina dair veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Selçuk University's Alaeddin Keykubat Campus covers an area of 800 hectares within the Irano-Turanian floristic region, located within the C4 grid system of Davis. In this study, pollen from 31 trees known to cause allergic reactions in humans within the Alaeddin Keykubat Campus was analyzed using light and scanning electron microscopy. Samples collected from the campus were dried using common herbarium techniques and prepared as herbarium specimens. Pollen grains were obtained from the anthers of the flowers or cones of these specimens, and microphotographs were taken using light and scanning electron microscopy. Detailed palynological analyses of each tree's pollen were conducted. Cedrus deodara, Robinia hispida, Fraxinus excelsior, and Ailanthus altissima were determined to be the most abundant species in the campus area. Of these species, Fraxinus excelsior has a very high allergenic effect, Ailanthus altissima has a high allergenic effect, Cedrus deodara has a moderate allergenic effect, and Robinia hispida has a low allergenic effect. The Pinaceae family was identified as the family containing trees with allergenic pollen. Furthermore, orbicular measurements were used to distinguish the pollen of Cupressus arizonica, Thuja occidentalis, Platycladus orientalis, Juniperus excelsa, and Calocedrus decurrens from the Cupressecaeae family. Detailed palynological data on the species' pollen grains are presented in tables. Consequently, a list of the allergenic trees located on the Alaeddin Keykubat Campus, their distribution areas within the campus, and data on their pollen analysis were obtained.