Kronik hastalığı olan yoğun bakım hastalarının manevi bakım gereksinimleri, manevi iyi oluş, anksiyete ve depresyon düzeyleri
Spiritual care needs, spiritual well-being, anxiety and depression levels of intensive care patients with chronic illnesses
- Tez No: 964434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, kronik hastalığı olan yoğun bakım hastalarının manevi bakım gereksinimleri, manevi iyi oluş düzeyleri, hastane anksiyete ve depresyon düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve analitik bir çalışmadır. Araştırmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3.Basamak Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YBÜ) yatarak tedavi gören ve kronik hastalığı olan 196 hasta dahil edilmiştir. Araştırmanın verilerinin toplanmasın da“Birey Tanıtım Formu”,“İyi Oluşun Maneviyat Endeksi Ölçeği”,“Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği”, "Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu histogram, Q-Q grafikleri ve Shapiro-wilk testi, varyans homojenliği Levene testi ile değerlendirilmiş, gruplar arası karşılaştırmalarda nicel değişkenler için bağımsız iki örneklem t testi uygulanmıştır. İkiden fazla gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi, çoklu karşılaştırmalar için Tamhane ve Tukey testi, ölçekler arasındaki ilişki ise Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bireylerin yaş ortalamasının 60.44±15.51 yıl, %52.0' ının kadın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the spiritual care needs, spiritual well-being levels, and hospital anxiety and depression levels of intensive care patients with chronic illnesses. The research was designed as a descriptive and analytical study. A total of 196 patients with chronic illnesses who were hospitalized in the Internal Medicine Intensive Care Unit (ICU) of the University of Health Sciences Kayseri City Training and Research Hospital, 3rd Level, were included in the study. The data were collected using the“Individual Information Form,”“Spirituality Index of Well-Being (SIWB),”“Spiritual Care Needs Scale (SCNS),”and“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS).”The normality of the data distribution was assessed through histograms, Q-Q plots, and the Shapiro-Wilk test, while variance homogeneity was evaluated with Levene's test. For comparisons between two independent groups, the independent samples t-test was used. In comparisons among more than two groups, one-way analysis of variance (ANOVA) was applied; Tamhane's and Tukey's tests were used for multiple comparisons, and the relationships between scales were analyzed using Pearson correlation analysis. The mean age of the participants was 60.44±15.51 years, and 52.0% were women.