Arif Yücel'de hat sanatı: Şahinbey Millet Camii örneği
The calligraphy of Arif Yücel: A case study of the Şahinbey National Mosque
- Tez No: 964460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sanat Tarihi, Religion, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde, İslâm sanatlarının önemli dallarından biri olan hat sanatı, günümüz hattatlarından Arif Yücel örneği üzerinden ele alınmakta ve sanatçının Şahinbey Millet Camii'ndeki hat uygulamaları kapsamlı biçimde incelenmektedir. Çalışmada, Arif Yücel'in klasik hat disiplinine bağlı kalarak günümüz mimarisine nasıl uyarlamalar yaptığı ve hazırladığı yazı kompozisyonlarının biçimsel, teknik ve anlam yönleriyle nasıl şekillendiği ortaya konulmaktadır. Birinci bölümde, Arap yazısının kökenine değinilmiş; hat sanatının tanımı, tarihî gelişimi, yazı çeşitleri ve temel terimler ele alınmıştır. Ayrıca hattatın hayatı ve sanat anlayışı değerlendirilmiş; celî üsluptaki bazı eserleri analiz edilmiştir. İkinci bölümde ise Şahinbey Millet Camii'nde yer alan kubbe, yarım kubbe, mihrap, minber, kuşak yazıları ve revak kitabeleri gibi bölümlerdeki hat yazıları, istif düzeni, harf oranları, hareke kullanımı ve süsleme unsurları teknik ve estetik açıdan değerlendirilmiştir. Bu incelemelerde saha gözlemleri ile yazılı ve görsel kaynaklardan yararlanılarak kapsamlı bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, calligraphy, one of the major branches of Islamic arts, is examined through the example of the contemporary calligrapher Arif Yücel, focusing specifically on his calligraphic works implemented in Şahinbey Millet Mosque. The study aims to reveal how Arif Yücel, while adhering to the principles of classical calligraphy, has adapted this art form to contemporary architectural contexts and how his calligraphic compositions have been shaped in terms of form, technique, and meaning. In the first chapter, the origins of the Arabic script are discussed, followed by the definition and historical development of Islamic calligraphy, the main styles used, and key terminology related to the field. Additionally, the life of the calligrapher, his mentors, and his artistic perspective are explored, and some of his prominent works in the celî style are analyzed. The second chapter focuses on the calligraphic inscriptions found in various sections of Şahinbey Millet Mosque, such as the main dome, semi-domes, mihrab, minbar, inscription bands, and portico epigraphs. These works are examined from both technical and aesthetic perspectives, considering aspects such as layout, letter proportions, diacritical marks, and ornamental details. Field observations along with written and visual documentation have been used to provide a comprehensive evaluation.