Azerbaycan'ın yenilenebilir enerji potansiyeli ve sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisi
Azerbaijan's renewable energy potential and its impact on sustainable development
- Tez No: 964461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan için yenilenebilir enerji kaynaklarını ve çok disiplinli yaklaşımlar aracılığıyla sürdürülebilir kalkınma üzerindeki potansiyel etkisini incelemektedir.Azerbaycan hükümetinin enerji politikası konusundaki tutumundaki dönüşüm süreci ve temiz enerjiye geçiş çabaları, fosil yakıtlara dayalı enerji sisteminin yarattığı ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlar bağlamında analize edilmiştir.Proje, ülkenin mevcut potansiyelini ve güneş, rüzgar, hidro, biyokütle ve jeotermal gibi ana enerji kaynakları açısından kapasitesini, tamamlanmış veya devam eden projeleri, ekonomik ve sosyal boyutları ve enerji diplomasisi çerçevesinde uluslararası iş birliği olanaklarını değerlendirmektedir.İki metodoloji (nitel, SWOT analizi ve mekânsal analiz dahil ve ampirik, regresyon, ARDL, VAR/VECM modelleri ile) ortak bir şekilde kullanılmıştır.Bu araştırmanın bulguları, yenilenebilir enerji yatırımlarının yalnızca enerji güvenliği ve ekonomik çeşitlendirme ile ilgili stratejik hedeflere değil, ayrıca çevresel koruma ve sosyal refah açısından da hizmet ettiğini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the potential impact of renewable energy sources on sustainable development in Azerbaijan through multidisciplinary approaches. The transformation process in the attitude of the Azerbaijani government regarding energy policy and efforts to transition to clean energy have been analyzed in the context of the economic, social, and environmental issues created by the fossil fuel-based energy system. The project evaluates the country's current potential and capacity in terms of key energy sources such as solar, wind, hydro, biomass, and geothermal, as well as completed or ongoing projects, the economic and social dimensions, and the possibilities for international cooperation within the framework of energy diplomacy. Two methodologies (qualitative, including SWOT analysis and spatial analysis, and empirical, using regression, ARDL, and VAR/VECM models) have been used in conjunction. The findings of this research reflect that renewable energy investments serve not only strategic goals related to energy security and economic diversification but also contribute to environmental protection and social welfare.