Iraklı hastaların klinik örneklerinden beta taleseminin moleküler teşhisi
Clinical and molecular diagnosis of betathalassemia in sample of iraqi patients
  1. Tez No: 964472
  2. Yazar: IBRAHIM NAZHAN MAHGOOB MAHGOOB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAROOQ IBRAHEM MOHAMMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezin amacı Beta Talasemi nin kesin ve doğru tanısı için moleküler yöntemleri araştırmaktır. Nisan- Haziran 2022 arasında, Azadi Eğitim ve Al Jumhuri Hastanesinden Beta talasemili 100 hasta kişi ve kontrol grubu olarak 50 sağlıklı kişi seçilmiştir. Labaratuar çalışmaları, kerkük'teki özel laboratuvarda yürütülmüştür. ARMS-PCR cihazı spesifik alele ait primerler kullanılarak amplifikasyonun varlığı veya yokluğu ile nokta mutasyonlarının doğrudan saptanmasına olanak sağlar. Spesifik nokta mutasyonunun karakterizasyonu için, biri nokta mutasyonunu (Mt ARMS primeri) ve diğeri normal DNA dizisini (NARMS primeri) tamamlayıcı 3' terminal nükleotidine sahip bir çift alele özgü primer kullanıldı. Çevre ülkelerdeki yaygın β-talasemi mutasyonlarının dağılımına göre, moleküler karakterizasyon için iki mutasyon seçilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the molecular parameters in the beta thalassemia diagnosis and use the molecular techniques for fast and accurate diagnosis. Between January and April 2022, 150 patients were identified with beta thalassemia in Azadi Teaching Hospital and Al Jumhuri Hospital. Private laboratories in Kirkuk, Iraq, conducted experimental work. The volunteers in current study were divided to 50 healthy volunteers as control group. 100 beta thalassemia patients as a second group. ARMS-PCR device permits the detection of point mutations directly by the absence or presence of amplification using primers of specific allele. For the characterization of specific point mutation, a pair of allele-specific primers one of which has its 3′ terminal nucleotide complementary to the point mutation (Mt ARMS primer) and other to the normal DNA sequence (NARMS primer) was used. According to the distribution of common of β-thalassemia mutations in the surrounding countries, two mutations are selected for molecular characterization.