Z kuşağı ne istiyor? İşveren ne bekliyor? Antalya Organize Sanayi Bölgesi üzerine bir değerlendirme
What does generation Z want? What do employers expect? An assessment of the Antalya Organized Industrial Zone
- Tez No: 964478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÜRŞAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma iş hayatına katılım oranları giderek artan Z kuşağı bireylerinin çalışma hayatına ve işverenlerine, işverenlerin ise Z kuşağı çalışanlarına dair tutum, davranış ve beklentilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Günümüz iş dünyasında farklı kuşaklarında bir arada istihdam ettiği görülmektedir. Bu durum çalışanlar ve işverenler arasındaki problemleri de ortaya çıkarmaktadır. Özellikle iş hayatına yeni adapte olan Z kuşağı çalışanların beklentileri ile işverenlerin çalışan beklentilerin uyuşmazlığı, iletişim problemleri oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırmada, Z kuşağı çalışanlar ve işverenlerin birbirlerine olan bakış açıları ile beklentileri, aralarındaki farkları, değer ve tutumları, işten ayrılma-çıkarılma nedenleri ve kuşak çatışmaları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırma nitel analiz yöntemi ile tasarlanmış olup, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırma da Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren on farklı işletme ziyaret edilmiştir. Her bir farklı işletmede bir işveren ve bir Z kuşağı çalışan ile görüşmeler gerçekleştirilerek toplamda 20 katılımcı ile görüşmeler tamamlanmıştır. Elde edilen veriler Maxqda 2020 analiz programı ile tematik analiz tekniği kullanılarak kodlar oluşturulmuştur. Kodlar alt kategorilere, alt kategoriler kategorilere, kategoriler ise temalara ayrılarak tümevarım yöntemi ile analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırma da Z kuşağı bireylerinin çalışma hayatında daha esnek, yenilikçi, bireysel, değerli hissetme ve anlaşılma beklentilerinin öne çıktığını; işverenlerin ise çalışanlarından disiplinli, aidiyeti yüksek ve sorumluluk sahibi olmalarını talep ettiği ortaya çıkmaktadır. Kuşaklararası çatışmalarının bireyselliğin yanında kurumsal sebeplere da dayandığı, iş değişim hızının artmasında yetersiz iletişim sonucu anlaşılamama, değersiz hissedilme gibi psiko-sosyal durumların sorun olarak algılandığı belirlenmiştir. Mevcut çalışma çift yönlü yaklaşım sunarak literatüre katkı sağlamakta ve çalışma hayatına özgü anlamlı veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the attitudes, behaviors and expectations of Generation Z individuals, whose participation rates in business life are increasing, towards working life and employers, and of employers towards Generation Z employees. In today's business world, it is seen that different generations are employed together. This situation also reveals problems between employees and employers. In particular, the mismatch between the expectations of Generation Z employees who are newly adapted to business life and the expectations of employers and employees creates communication problems. In this context, the research analyzed in detail the perspectives and expectations of Generation Z employees and employers, the differences between them, their values and attitudes, the reasons for quitting and dismissal, and generational conflicts. The research was designed with qualitative analysis method and semi-structured interview forms were used as data collection tools. In the research, ten different enterprises operating in Antalya Organized Industrial Zone were visited. Interviews were conducted with one employer and one Generation Z employee in each different business, and interviews were completed with a total of 20 participants. The data obtained were coded using the thematic analysis technique with the Maxqda 2020 analysis program. Codes were divided into subcategories, subcategories into categories, and categories into themes and analyzed by inductive method. The research reveals that Generation Z individuals' expectations of being more flexible, innovative, individualized, valued and understood come to the fore in working life, while employers demand their employees to be disciplined, have a high sense of belonging and be responsible. It has been determined that intergenerational conflicts are based on institutional as well as individual reasons, and psycho-social situations such as not being understood and feeling worthless as a result of inadequate communication due to the increase in the rate of work change are perceived as problems. The current study contributes to the literature by presenting a bidirectional approach and provides meaningful data specific to working life.