TCDD Taşımacılık A.Ş. Ankara Araç Bakım Atölye çalışanlarının iş sağlığı güvenlik kültürü algısının incelenmesi
Examining the perception of occupational healt and safety culture among TCDD Taşımacılık A.Ş. Ankara Vehicle Maintenance Workshop employees
  1. Tez No: 964480
  2. Yazar: İZZET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yapılan bilimsel araştırmalarda iş kazalarının ve meslek hastalıkların çoğunlukla çalışanların güvensiz davranışlarından kaynaklandığı ortaya konulmuştur. Kültür, insanların ve toplumların düşünüş ve davranış kalıplarına yansır ve toplumlara göre önemli farklılıklar gösterir. İş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturmanın amacı çok yönlü olup fonksiyonel ve proaktif bir yaklaşım gerektirmektedir. Türkiye'de çalışma hayatında güvenlik kültürüne olması gereken ve istenilen düzeye sahip değildir. Gelişmiş ülkelerine göre süreci gerilerden takip etmekteyiz. Bu tez, güvenlik kültürüne ve oluşmasına neden ihtiyacı vardır? Sorusunun cevabı aranacak, güvenlik kültürünün özellikleri, boyutları, modelleri, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerin güvenlik kültürüne katkıları üzerinde durulacaktır. Yapılan tez çalışması, Ankara TCDD Taşımacılık A.Ş Ankara Araç Bakım Atölyesinde çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği kültürü nasıl algıladıklarını tespit etmeye yöneliktir. Tez çalışması 100 çalışan personel ile çalışılmıştır. Anket çalışması şeklinde olup, öneri ve dilek ve temennileri aktarılacaktır. Bu tez ile çalışanların güvenlik algısının ölçülmesine yöneliktir. Amacımız iş sağlığı ve güvenliğin çalışma hayatımızdaki güvenlik boyutu ile ilgili atölye bazında eksiklikleri ve hataları tespit etmektir. İş kazalarına ve meslek hastalıklarına sebep olan bakış açılarını azaltmak ile birlikte, yetkili organlar, işverenler, sendikalar ve çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün geliştirilmesine katkı sağlamalarına yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
In the scientific researches, it has been revealed that occupational accidents and occupational diseases are mostly caused bt the unsafe behaviors of the employees. Culture is reflected in the thinking and behavior patterns of people and societies and shows significant differences accordind to societies. The purpose of creating a culture of occupational health and safety is multifaceted and requires a functional and proactive approach. The safety culture in working life in Turkey does not have the required and desired level. We follow the process backwards compared to developed countries. In this thesis, the answer to the question, why does it need a safety culture and formation? Will be sought, and the characteristics, dimensions, models of safety culture, and the contributions of occupational health and safety trainings to safety culture will be emphasized. The thesis study aims to determine how the employees in Ankara TCDD Taşımacılık A.Ş Ankara Vehicle Maintenance Workhop perceive the occupational health and safety culture. The thesis study was studied with 100 employees. It is in the form of a survey and suggestions, wishes and wishes will be conveyed. With this thesis, it is aimed to measure the safety perception of employees. Our aim is to identify the deficiencies and errors on the basis of the workhops regarding the safety dimension of occupational health and safety in our working life. It is to help the development of the Occupational Health and Safety culture, while reducing the perspectives that cause work accidents and ocupational diseases.