Tarihi yapıların görsel betimlemesi ve illüstrasyonu: Çubuk örneği
The visual and illustration of historicial buildibngs the case of Çubuk
  1. Tez No: 964504
  2. Yazar: İLKNUR KARADURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzde kültürel mirasın korumasında yalnızca fiziksel müdahaleler değil, görsel anlatım teknikleri de önemli bir araç olarak değerlenmektedir. Özellikle yerel mimari yapılarının belgelenmesi, kayıt altına alınması ve dijital ortamlarda sunulması gelecek kuşaklara aktarım açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma, Ankara'nın Çubuk ilçesindeki tarihî yapıların görsel illüstrasyon çizimlerinin yapılması ve kültürel mirasın belgelendirilmesi üzerine odaklanmaktadır. Tarihî ve kültürel açıdan derin bir geçmişe sahip olan Çubuk ilçesi, barındırdığı yapılarla yerel kimliğin şekillenmesinde belirleyici bir rol üstlenmektedir. Ancak, bu yapıların belgelenmesi ve korunması konusunda eksiklikler bulunmaktadır. Bu araştırma ile hem bu eksikliklerin giderilmesi hem de Çubuk ilçesindeki tarihî yapıların mimari detaylarının ve tarihsel gelişiminin görsel illüstrasyonlar aracılığıyla çizilerek belgelenmesi amaçlanmaktadır. Bu illüstrasyonlar, Yapıların günümüzdeki durumlarının belgelenmesi hem mimari unsurların korunması hem de geleceğe yönelik restorasyon ve planlama çalışmaları için yol gösterici niteliktedir. Çalışmanın metodolojisi, saha çalışmalarıyla tarihi yapıların doğrudan ziyaret edilmesini, gözlem yapılmasını ve illüstrasyonlarının çizilmesini içerecektir. Ayrıca, literatür taraması ve mevcut belge ve kaynakların incelenmesiyle yapıların tarihsel ve kültürel bağlamı da ele alınacaktır. Araştırma kapsamında toplanan veriler, nitel çözümleme teknikleri doğrultusunda incelenecek ve Çubuk ilçesinin tarihî ve kültürel mirasının belgelenmesine yönelik öneriler sunulacaktır. Bu çalışma, Çubuk'taki tarihî yapıların geleceğe taşınmasına katkı sağlayacak özgün bir kaynak üretmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the preservation of cultural heritage today, not only physical interventions but also visual representation techniques are considered important tools. In particular, the documentation, recording, and digital presentation of local architectural structures are crucial for their transmission to future generations. This study focuses on the creation of visual illustration drawings of historical buildings in the Çubuk district of Ankara and the documentation of cultural heritage. Çubuk, with its deep historical and cultural background, plays a defining role in shaping local identity through its architectural heritage. However, there are shortcomings in the documentation and preservation of these structures. This research aims to address these deficiencies and document the architectural details and historical development of the historical buildings in Çubuk through visual illustrations. These illustrations serve not only to document the current state of the structures but also provide guidance for the conservation of architectural elements and for future restoration and planning efforts. The methodology of the study includes fieldwork involving direct visits to the historical buildings, observations, and the drawing of illustrations. In addition, the historical and cultural context of the buildings will be examined through literature review and analysis of existing documents and resources. The data collected within the scope of the research will be analyzed using qualitative analysis techniques, and recommendations will be presented for the documentation of Çubuk's historical and cultural heritage. This study aims to produce an original source that will contribute to the preservation and transmission of the historical structures in Çubuk to future generations.