Fintech ile sürdürülebilir yatırım performansıarasındaki ilişki
The relati̇onshi̇p between fi̇ntech and sustai̇nableinvestment performance
  1. Tez No: 964505
  2. Yazar: FİRUZE KARDELEN ELBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAN TEKSİN TEVFİK, DOÇ. DR. HAMİDE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de fintech uygulamalarının sürdürülebilir yatırım performansı üzerindeki etkisininin araştırılmasıdır. Fintech teknolojilerinin yaygınlaşması ile birlikte finansal hizmetlerin dijitalleşmesi, hem ekonomik verimlilik hem de sürdürülebilirlik açısından yeni bir paradigma oluşturmuştur. Bu bağlamda çalışmada, internet bankacılığı kullanıcı sayısı fintech göstergesi olarak, CO₂ emisyonu ise çevresel sürdürülebilirlik göstergesi olarak ele alınmıştır. 2016–2024 yılları arasındaki üçer aylık dönemlere ait veriler kullanılarak basit doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, internet bankacılığı kullanımındaki artış ile karbon emisyon düzeyleri arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, dijital bankacılık çözümlerinin sadece finansal kapsayıcılığı artırmakla kalmayıp aynı zamanda fiziksel kaynak tüketimini azaltarak çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla fintech uygulamaları, sürdürülebilir yatırım performansını destekleyici bir araç olarak değerlendirilmektedir. Çalışmanın bulguları, dijitalleşmenin sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle daha uyumlu bir şekilde entegre edilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Elde edilen sonuçlar, Türkiye'de fintech alanında geliştirilecek stratejilerin çevresel sürdürülebilirlik boyutunun göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of fintech applications on environmental sustainability in Turkey. With the widespread adoption of fintech technologies and the digitalization of financial services, a new paradigm has emerged in terms of both economic efficiency and environmental impact. In this context, the number of internet banking users is considered as the indicator of fintech usage, while CO₂ emissions represent the indicator of environmental sustainability. A simple linear regression analysis was conducted using quarterly data from the period 2016 to 2024. The findings of the research reveal a significant negative relationship between the increase in internet banking usage and the levels of carbon emissions. This result indicates that digital banking solutions not only enhance financial inclusion but also contribute to environmental sustainability by reducing the consumption of physical resources. Therefore, fintech applications are regarded as supportive tools for improving sustainable investment performance. The results suggest that for both policymakers and financial sector actors, the integration of digitalization into sustainable development goals should be prioritized. The findings highlight that strategies to be developed in the fintech domain in Turkey should not overlook the dimension of environmental sustainability.