Financial technology sector in Turkey and Poland
Türkiye ve Polonya'da finansal teknoloji sektörü
- Tez No: 498826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Finansal teknolojiler (Fintek), son küresel mali kriz sonrasında yatırımcıların ve girişimcilerin yeni finansal ürünler ve hizmetlere odaklanmaları noktasında bir önem kazandı. Bu çalışma Türkiye ve Polonya ülkelerindeki Fintek pazarını inceler ve Türkiye pazarı için çeşitli öneriler sunmaktadır. Söz konusu iki ülkede Avrupa bölgesinin gelişmekte olan ülkeleri olarak değerlendirilmektedir ve Fintek alanına özel odakları mevcuttur. İki ülkedeki sektörün bugününü ve yarını anlamak adına daha önce gerçekleştirilmiş olan analizler ve raporlar ana kaynaklar olarak kullanılmıştır. İki ülke Fintek alanında karşılaştırıdılğında, Polonya güncel durumda sahip olduğı ekosistem açısından Türkiye'den bir adım önde yer almaktadır. Ek olarak, küresel indeksler, Polonya'nın Doğu Avrupa bölgesindeki en büyük gelişmekte olan pazarlardan biri haline geldiğini göstermektedir. Gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan pazarlar kendilerini Fintek alanında küresel merkezler olarak konumlandırmaya çalışıyorlar. Bu nedenle, bu çalışma, Fintek alanının dünyada gelişmekte olan bir alan haline gelmesiyle Türkiye pazarının Fintek alanında kendini geliştirmesi için çeşitli öneriler üreterek literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial Technologies (Fintech) gained notable importance after recent global financial crisis to attract to investors and entrepreneurs around the world to focus on new financial products and services. This study deals with Fintech sectors in Turkey and Poland, reviews these sectors based on various aspects and provides recommendations for Turkey Financial Technologies sector. Both countries considered as emerging markets in Europe region and have specific interests in Fintech sector. To have a comprehensive perspective to understand the current and the future of Fintech in the given markets, country specific analyses conducted by consulting firms, Fintech hubs in countries are used as main sources. According to the comparison of two Fintech markets, findings from previously conducted country specific reports show that Poland has more developed Fintech ecosystem than Turkey. Moreover, global indexes also show that Poland is becoming one of the top emerging markets in Eastern Europe region. Developed countries and emerging markets are working to position themselves as global hubs for Fintech. Therefore, this study aims to contribute to the literature by generating various recommendations for Turkey market to improve itself in Fintech area while Fintech's becoming an emerging area around the world.