Karyotipik ve AZF bölge (AZFc ve AZFd) anomalisi gösteren hastalar ile açıklanamayan azospermi hastalarının TESE sonrası bulgu karşılaştırmaları
Comparative evaluation of post-TESE outcomes in patients with karyotypic and AZF region (AZFc and AZFd) anomalies versus those with idiopathic non-obstructive azoospermia
- Tez No: 964512
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Erkek infertilitesi, çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık %50'sinden sorumludur ve bu olguların önemli bir bölümü azospermi ile ilişkilidir. Non-obstrüktif azospermi (NOA), testiküler düzeyde sperm üretim bozuklukları sonucu ortaya çıkar ve etiyolojisinde sıklıkla karyotipik anomaliler ile Y kromozomundaki AZFc/AZFd mikrodelesyonları rol oynamaktadır. Bu çalışmada, karyotipik (47,XXY) ve AZFc/AZFd mikrodelesyonları gösteren hastalar ile açıklanamayan azospermik hastaların hormon seviyelerini, TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) uygulaması sonrasındaki sperm bulma oranlarını ve ICSI (Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu) sonrası embriyo gelişimleri ile gebelik oranları retrospektif olarak karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, TESE ve ICSI uygulanan 150 hasta 3 grup halinde çalışmaya dahil edilmiştir. Her hasta için Folikül Uyarıcı Hormon (FSH), Lüteinize Edici Hormon (LH), Total Testosteron, Estradiol (E2), Prolaktin ve İnhibin-B hormon düzeyleri analiz edilmiş, TESE ile sperm elde edilip edilmediği, ICSI sonrası embriyo gelişimi (1., 3. ve 5. gün) ve embriyo transferi yapılan olgularda klinik gebelik başarı oranları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Male infertility accounts for approximately 50% of infertile couples, and a significant portion of these cases are associated with azoospermia. Non-obstructive azoospermia (NOA) results from testicular sperm production disorders, and its etiology is often influenced by karyotypic anomalies and AZFc/AZFd microdeletions on the Y chromosome. This study retrospectively compared hormone levels, sperm retrieval rates after TESE (Testicular Sperm Extraction), and embryo development and pregnancy rates after ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) in patients with karyotypic (47,XXY) and AZFc/AZFd microdeletions with those who had unexplained azoospermia. For this purpose, 150 patients who underwent TESE and ICSI were included in the study, divided into three groups. Follicle-Stimulating Hormone (FSH), Luteinizing Hormone (LH), Total Testosterone, Estradiol (E2), Prolactin, and inhibin B hormone levels were analyzed for each patient. The presence of sperm retrieval via TESE, embryo development after ICSI (days 1, 3, and 5), and clinical pregnancy success rates in embryo transfer cases were evaluated.