Brusellozun serolojik tanısında konfirmasyon ve aşılı-enfekte ayırım stratejisi amaçlı çeşitli brusella antijenlerinin test yöntemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of various Brucella antigens using the methods for confirmation and differantiation of infected and vaccinated animals (DIVA) strategy in the serological detection of brucellosis
- Tez No: 964513
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, rekombinant BP26, EryC ve LPS antijenlerinin tanı performansı ve geçerliliği Brucella abortus S19 aşılı, enfekte ve serolojik testlerle doğruluğu onaylanmış referans kan serumlarına bağlı olarak ELISA modeliyle değerlendirildi. Enfekte ve sağlıklı hayvan serumlarında testlerin tanısal performansı karşılaştırıldı, enfekte ve endemik bölgeyi temsilen alınan örneklerle test validasyonları yapıldı. Ayrıca konjunktival ve derialtı uygulamalarla elde edilmiş serumlarda test performansı değerlendirildi. Testlerin duyarlılığı en yüksek %95 oranı ile LPS'e karşı, ardından %91,67 ile BP26'ya ve %88,33 ile EryC antijenlerine yönelik olarak tespit edildi. Özgüllük açısından ise %92,94 ile BP26 öne çıkarken, LPS ve EryC %90,59 oranında özgüllük gösterdi. Doğruluk oranları LPS ve BP26 için %92,41, EryC için %89,65 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the validity and diagnostic performances of ELISAs based on recombinant BP26, EryC, and LPS antigens were evaluated using the blood sera obtained from Brucella abortus S19-vaccinated, infected, and serologically confirmed cases. The diagnostic performance of the tests was compared between sera from infected and healthy animals, and validation was carried out using samples representing both infected and endemic regions. Additionally, sera obtained via conjunctival and subcutaneous vaccination routes in immunized animals were assessed to evaluate test performance. Among the antigens tested, LPS showed the highest sensitivity at 95%, followed by BP26 at 91.67% and EryC at 88.33%. Regarding specificity, BP26 was superior at 92.94%, while LPS and EryC both demonstrated a specificity of 90.59%. The accuracy rates were calculated as 92.41% for both LPS and BP26, and 89.65% for EryC.