Periodontitisli hastalarda dişeti oluğu sıvısı ve tükürük GDF-15, Smad 2, Smad 5, Smad 6 ve IL-6 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of GDF-15, Smad 2, Smad 5, Smad 6, and IL-6 levels in gingival crevicular fluid and saliva of individuals with periodontitis
- Tez No: 964514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, periodontitisli bireyler ve periodontal açıdan sağlıklı kontroller arasında dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürükteki GDF-15, Smad 2, Smad 5, Smad 6 ve IL-6 düzeylerini değerlendirmek ve bu biyobelirteçlerin klinik periodontal parametrelerle ilişkisini değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya evre III/derece B periodontitis tanısı almış 22 hasta ve periodontal olarak sağlıklı 22 birey olmak üzere toplam 44 sistemik olarak sağlıklı birey dahil edildi. Tükürük ve DOS'daki GDF-15, Smad 2, Smad 5, Smad 6 ve IL-6 düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aims to evaluate the levels of GDF-15, Smad 2, Smad 5, Smad 6, and IL-6 in gingival crevicular fluid (GCF) and saliva between individuals with periodontitis and periodontal healthy controls and to evaluate the relationship of these biomarkers with clinical periodontal parameters. Materials-Methods: A total of 44 systemically healthy individuals, including 22 patients diagnosed with stage III/grade B periodontitis and 22 periodontal healthy individuals, were included in the study. GDF-15, Smad 2, Smad 5, Smad 6, and IL-6 levels in saliva and GCF were analyzed using the ELISA method.