Ebeveyn kabul reddi ile yakın/romantik ilişkide güven arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolü
The mediating role of psychological flexibility in the relationship between parental rejection or acceptance and trust in romantic/intimate relationships in young adults
  1. Tez No: 964518
  2. Yazar: MERVE İZEL KAMAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE ATEŞ ÖS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, genç yetişkinlerin ebeveynlerinden algıladıkları kabul ya da reddedilme düzeylerinin, yakın ilişkilerdeki güven duygularıyla nasıl ilişkilendiğini ve bu ilişkide psikolojik esnekliğin aracı bir rol oynayıp oynamadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, 18-30 yaş arasında 458 genç yetişkin katılmıştır. Çalışmada veriler; Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği (EKRÖ), İlişkilerde Güven Ölçeği ve Psikolojik Esneklik Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular sonucunda ebeveyn kabul reddi ile romantik/ yakın ilişkide güven ve psikolojik esneklik arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik esneklik ile yakın romantik ilişkide pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Değişkenlerin cinsiyetler arasında farkları olduğu görülmüştür. Araştırmanın ana hipotezi olan psikolojik esnekliğin, ebeveyn kabul reddi ile romantik/ yakın ilişkide güven arasında aracı rolü olduğu bulunmuştur. Bu bulguların sonucunda ebeveyn kabul reddinin etkilerini anlamaya yönelik olarak cinsiyetler arası farkların ve ebeveyn kabul reddi ile romantik ilişkilerdeki güven arasında psikolojik esnekliğin aracı rol olması katkı sağlayacaktır. Çalışmada, ebeveyn kabul/red algılarının yalnızca geçmişle sınırlı kalmayıp, bireyin yakın ilişkilerindeki güven düzeyine kadar uzanan etkiler yaratabildiğini göstermektedir. Psikolojik esnekliğin geliştirilmesiyle ebeveyn kabul red etkilerin dönüştürülebileceği anlaşılmaktadır. Ebeveyn kabul reddi deneyimi yaşayan genç yetişkinlerde psikolojik esneklik becerilerini güçlendiren müdahalelerin ilişkisel işlevselliği artırabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between young adults' perceived parental acceptance/rejection and their trust in close relationships, examining whether psychological flexibility mediates this relationship. The sample included 458 young adults aged 18 to 30. Data were collected using a Personal Information Form, the Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (PARQ), the Trust in Close Relationships Scale, and the Psychological Flexibility Scale. The findings showed that perceived parental acceptance was significantly and positively correlated with both trust and psychological flexibility, while parental rejection was significantly and negatively correlated with both variables. Psychological flexibility was also found to be positively correlated with trust in close relationships. Significant gender differences were observed across the variables. The main hypothesis was supported, indicating that psychological flexibility mediates the relationship between perceived parental acceptance/rejection and trust in close relationships. These results enhance our understanding of how parental experiences and psychological flexibility interact to shape trust in romantic relationships. The study demonstrates that the influence of perceived parental acceptance/rejection extends beyond early life, impacting the development of trust in close relationships. The findings also suggest that psychological flexibility can mitigate the negative effects of parental rejection. Therefore, interventions focused on enhancing psychological flexibility in young adults who have experienced parental rejection may improve their relational functioning.