E vitamini ile modifiye edilmiş nanopartikül sentez ve karakterizasyonunun sıçanlarda testis torsiyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of vitamin E modified nanoparticle synthesis and characterization on testicular torsion in rats
- Tez No: 964578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM TOKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Testis torsiyonu, hemen tanı ve müdahale gerektiren cerrahi acil bir durumdur. Sıçanlarda spermatik kord torsiyonundan önce uygulanan E vitamininin testis torsiyonu ve detorsiyon yaralanmasına karşı önemli koruma sağladığı gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı E vitamini ile modifiye edilmiş nanopartikül sentez ve karakterizasyonunun bu etkiyi değiştirip değiştiremeyeceğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma merkezinden (DEHAM) temin edilen 24 adet Wistar Albino sıçanlar kullanılmıştır. Çalışmada sıçanlar; Kontrol, E vitamini, E vitamini+Torsiyon, Nano malzeme, Torsiyon, Nano malzeme+Torsiyon grubu olarak 6 gruba ayrılmıştır. E vitamini ve nano malzeme gruplarında, testis torsiyonu öncesi, bir hafta boyunca peroral madde uygulanımı yapılmıştır. 2 saatlik torsiyon detorsiyon ardından sonuçlar incelenmek için testis dokuları ve kan örnekleri alınmıştır. Bulgular: Verilere göre Grup 2'de sağ-sol testis Johnsen skorları arasında anlamlı fark bulunmuştur (p = 0.02). Torsiyon grubu olan Grup 4'te spermatogenezde ciddi bozulma saptanmıştır ve Grup 4 ile Grup 1 arasında anlamlı bulunmuştur (p 0.05). Sağ testiste tübül çapı açısından Grup 4'te anlamlılığa yaklaşan fark gözlenmiştir (p = 0.06). Sonuç: Çalışmamızın sonuçları, E vitamini ile modifiye edilmiş selenyum nanoparçacıkların testis torsiyonuna bağlı histolojik ve oksidatif hasarı anlamlı düzeyde azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of synthesis and characterization of vitamin E-modified nanoparticles on testicular torsion and detorsion in rats and to compare the results. Material and Method: In this study, 24 Wistar Albino rats obtained from the Experimental Animals Application and Research Center (DEHAM) of Ondokuz Mayıs University were used. The rats were divided into 6 groups as Control, Vitamin E, Vitamin E+Torsion, Nano material, Torsion, Nano material+Torsion groups. In vitamin E and nanomaterial groups, peroral administration was performed for one week before testicular torsion. After 2 hours of torsion detorsion, testicular tissues and blood samples were taken to analyze the results. Results: According to the data, there was a significant difference between right- left testicular Johnsen scores in Group 2 (p=0.02). Severe impairment of spermatogenesis was detected in Group 4, the torsion group, and there was a significant difference between Group 4 and Group 1 (p< 0.001). Johnsen score was significantly increased in Group 6 (p0.05). In terms of tubule diameter in the right testis, a difference approaching significance was observed in Group 4 (p= 0.06). Conclusions: The results of our study show that selenium nanoparticles modified with vitamin E significantly reduce histological and oxidative damage due to testicular torsion.