Exploring attendance at emergency departments for children with minor illness in Turkey: A qualitative study of parents and healthcare staff perspectives
Acil servislerin, acil olmayan durumlarda çocuklar tarafından kullanımının Türkiye konteksinde incelenmesi: Ebeveynlerin ve sağlık personellerinin perspektiflerini inceleyen nitel bir çalışma
  1. Tez No: 964608
  2. Yazar: AHMET BÜTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARK LINDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen's University Belfast
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Giriş: Acil olmayan durumlar için acil servislerin kullanımı artmaktadır ve acil servisler üzerindeki bu baskı önemli ve evrensel bir sorundur. Acil servislerin, durumu acil olmayan çocukların ebeveynleri tarafından kullanımı önemli ve çözülememiş bir problem olup, bu durum acil servislerde aşırı yoğunluğa, yüksek maliyete, daha düşük bakım kalitesine ve daha uzun bekleme sürelerine sebebiyet vermektedir. Bu konuyla ilgili araştırmaların çoğu yüksek gelirli ülkelerde gerçekleşmiş olup, orta ve düşük gelirli ülkelerde bu konu ile ilgili çalışmalar çok azdır. Bu çalışmanın amacı, ebeveynlerin acil olmayan durumlarda çocukları için acil servisleri kullanmalarının nedenlerini Türkiye konteksinde incelemektir. Metodoloji: Bu çalışmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakatlar, 13 ebeveyn, 15 acil servis sağlık personeli ve 10 aile hekimi ile Mart ile Mayıs 2017 tarihleri arasında Türkiye'nin iki bölgesinde yapılmıştır. Veriler gömülü teorinin prensipleri kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Ebeveynlerin bakış açıları beş temel kategoride sınıflandırılmıştır: (1) ebeveynlerin duyguları, bilgisi ve öz bakım sağlama yeteneği; (2) bakıma ihtiyaç duymak; (3) sağlık hizmetleri servisleri/sistemi ve personellerden kaynaklanan problemler; (4) acil servislere olan güven, daha fazla kaynak, kolaylık ve erişim; ve (5) acil servisler ile deneyimler ve acil servislerde ki aşırı yoğunluğun sonuçları. Sağlık personellerinin bakış açıları dört ana kategoride sınıflandırılmıştır: (1) sağlık hizmetleri servisleri ve personeli hakkındaki algılar; (2) ebeveynlerin bilgi düzeyi, farkındalığı ve duygusal tepkisi hakkındaki algılar; (3) ebeveynlerin hastane ve acil servisler için tercihleri; ve (4) acil servisler üzerindeki olumsuz etkiler. Sonuç: Bu çalışma, ebeveynlerin acil olmayan durumlarda çocukları için acil servisleri kullanma nedenlerini inceleyen ilk Türk-temelli çalışmadır. Bu çalışma, sağlık çalışanlarını ve politika yapıcıları bu konuyu daha iyi anlamaları ve acil servislerdeki aşırı yoğunluğu azaltmak için, çeşitli müdahale planlarının oluşturulmasına yardımcı olabilir. Acil servislere yapılan gereksiz ziyaretleri azaltmak ve acil servisi kullananların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için daha fazla çaba gösterilmelidir. Böylelikle, hem ebeveynlerin hem de sağlık çalışanlarının memnuniyetini artırmak mümkün hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Background: Non-urgent visits to Emergency Departments (EDs) are on the increase, and the pressure on EDs is a significant concern globally. The use of EDs by parents of children with non-urgent conditions is an important and unresolved problem, associated with overcrowding, higher costs, lower quality of care and longer waiting times. The majority of research on this topic has taken place in high-income countries with a dearth of work originating in middle and low-income regions. The aim of this study was to explore reasons for parents attending EDs with their child for non-urgent conditions in Turkey. Methodology: This study utilised a qualitative approach. Semi-structured interviews were conducted with 13 parents, 15 ED healthcare staff, and 10 GPs in two regions of Turkey between March and May 2017. Data were analysed using principles of grounded theory. Findings: Parents' perspectives were classified into five core categories: (1) parents' feelings, knowledge, and ability to provide self-care; (2) perceived needs for care; (3) limitations of healthcare services/system and staff; (4) trust with ED services, greater resources, convenience and access; and (5) experiences with ED services and the consequences of ED overcrowding. Healthcare staff perspectives were classified into four core categories: (1) perceptions about healthcare services and staff; (2) perceptions about parents' level of knowledge, awareness and emotional response; (3) parents' preferences for hospital and ED services; and, (4) the adverse impact on ED services. Conclusion: This is the first Turkish-based study on parents' reasons for using EDs for their children with non-urgent conditions. This study may inform healthcare providers and policymakers to better understand this issue and help design interventions to mitigate overcrowding in EDs. Greater effort must be made to reduce unnecessary visits to the ED to meet service user needs, and to increase satisfaction of both parents and healthcare staff.