Ameliyat olan hastalarda konfor ve taburculuğa hazır olma arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigating the realationship between comfort and discaharge readiness in patients undergoing surgery
- Tez No: 964610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışma ameliyat olan hastalarda konfor ve taburculuğa hazır olma arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlandı. Yöntem: Tanımlayıcı olarak planlanan bu araştırmada 02.05.2024-02.11.2024 tarihleri arasında ameliyat geçirmiş hastalar çalışmanın evrenini ve belirtilen tarihlerde ameliyat geçirmiş ve kriterlere uyan hastalar çalışmanın örneklemini oluşturdu. Evreni bilinen örneklem hesabı yapılarak 361 hastaya ulaşılması planlandı. Hastaların sosyo-demografik durumları ve klinik durumları literatür doğrultusunda hazırlanan "Hasta Tanıtım Formu, Perianestezi Konfor Ölçeği ve Taburcu Olmaya Hazır Olma Ölçeği ile veriler toplandı. Veriler yüz-yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS v25) programı ile değerlendirildi. Veriler tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ile ve t Testi, Mann Whitney U Testi, tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis H Testi, Bonferroni Posthoc Testi, Pearson Ki – Kare Testleri ile değerlendirildi. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon ile incelendi. Karşılaştırmalarda p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was planned to examine the relationship between comfort and readiness for discharge in patients who underwent surgery. Method: In this descriptive study, patients who underwent surgery between 02.05.2024-02.11.2024 constituted the population of the study and patients who underwent surgery on the specified dates and met the criteria constituted the sample of the study. It was planned to reach 361 patients by calculating the known sample population. The socio-demographic and clinical conditions of the patients were collected with the“Patient Introduction Form, Perianesthesia Comfort Scale and Discharge Readiness Scales”prepared in line with the literature. Data were collected by face-to-face interview method.Data were evaluated with“Statistical Package for the Social Sciences (SPSS v25) program”. Data were evaluated with“descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) and t Test, Mann Whitney U Test, One-Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis H Test, Bonferroni Posthoc Test, Pearson Chi-Square Tests”. Relationship between continuous variables was examined with Pearson Correlation. A value of p0.05).