Klinik normal ve juvenil periodontitisli bireylerde antikor düzeyininincelenmesi
- Tez No: 964686
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL BALOŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Actinobacillus actinomycetemco itans'a karşı olu-şan serum I_., A, I 9 G ve r M ve total serum I g A, I g G ve I g M nin hem sağlıklı hemde Juvenil periodontitisli bireylerde izlendiği çalışmamızda 12 sağlıklı 20 klinik Juvenill periodontitisli bireyden yararlanılmıştır. Hastalardan alınan venöz kan örneklerinden elde edilen serumlar mikroplatlar üzerinde karbonat tampon solusyon yardımıyle yapıştırılmış özel antijenle EL!SA yöntemi uygulanarak reaksiyona sokuldu. Reaksiyon NaOH ile durdurulup oluşan renkleşme spektrofotometrede optik dansiteleri açısından değerlen-dirildi. Gene, hasta ve sağlıklı gruptan elde edilen serum örnekleri Mancirıi 'nin radial irnmündifüzyon plate' lerine ekildi ve çökelme halkalarının çapları ölçülerek total serum I g değerleri değerlendirildi. Sonuçta özellikle actinobacillus actinomycetem· ornitans'a karşı oluşan I g G ve I g M değerlerinin sağlıklı gruba oranla hastalıklı grupta önemli ölçüde artış gösterdiği saptandı. I g A değ rleride sağlıklı gruba oranla hastalıklı grupta artış göstermektedir. Total Ig düzeyleride sağlık-lı gruba oranla hastalıklı grupta yükselmektedir. Burada- da en büyük artış I g G ve I g M de izlenmektedir. I g A değerleride hastalıklı grupta ·artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This presented study was undertaken to evaluate the clinically healthy and juvenile periodontitis patients by meens of their immunological susceptibility to A tino bacillus actinomycetemco@itans. For the spesific antibody quantitation microelisa techinique is used. In monitoring the total antibody levels radial immundifusion method is choosen. The results showed that antibodies against to actinobacillus actinomycetemcomitans is being elevated in juvenile periodontitis patients especially for I g G and I M. I g A is also statistically raised by comparing with healthy subjects. The sirnilar results were observed immunglobulin levels. Asa result in our wiew of opinion immunglobulin levels can be used as an diagnostic aid in juvenile periodontitis.