The relationship between soil structure and the presence of earthworms in soils affected by human activity
İnsan faaliyetinden etkilenen topraklarda toprak yapısı ile solucan varlığı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 964727
  2. Yazar: SHUGYLA BAKYTBEK
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AGNİESZKA JóZEFOWSKA, Prof. Dr. COŞKUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma, solucanların toprak agrega stabilitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek için tarla ve mikrokozmos deneylerinin kombinasyonuna odaklandı. Amaç, drone ve traktör ile nitojenli gübre uygulamasının iki homojen tarım arazisinde toprak yapısı ve solucan popülasyonu üzerindeki etkilerini karşılaştırmak ve çeşitli solucan türlerinden etkilenen toprak agrega özelliklerindeki farklılıkları araştırmaktı. Saha koşulunda iki bölümlü bir çalışma ve kontrollü bir mikrokozmos deneyi yapıldı. pH, toplam organik karbon, toplam azot içeriği, toprak agrega stabilitesi, solucan biyokütlesi, çeşitlilik, yoğunluk gibi temel toprak özellikleri de ölçüldü. Mikromorfolojik görüntü analizinin yanı sıra yapıldı. Analiz, gübre uygulamasının solucanlar üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Solucan türleri, ekolojik stratejileri ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle toprak özelliklerini benzersiz şekilde etkiler.
Özet (Çeviri)
The study focused on combination of field and microcosm experiments to assess the impact of earthworms on soil aggregate stability. The objectives were to compare the effects of nitrogen fertilizer application via drone and tractor on soil structure and earthworm population in two homogeneous agricultural landscapes and to investigate differences in soil aggregate properties influenced by various earthworm species. A two-part study was conducted in the field condition and a controlled microcosm experiment. Basic soil properties like pH, total organic carbon, total nitrogen content, soil aggregate stability, earthworm biomass, diversity, density were also measured. As well as micromorphological image analysis was conducted. The analysis indicated that there is a significant impact of fertilizer application on earthworms. Earthworm species uniquely affect soil properties due to their ecological strategies and feeding habits.