The impact of abusive supervision on teacher turnover intention: the moderating role of psychological empowerment and creativity
Kötüye kullanım denetiminin öğretmen devrinme niyeti üzerindeki etkisi: Psikolojik güçlendirme ve yaratıcılığın düzenleyici rolü
- Tez No: 964747
- Danışmanlar: Assoc. Prof. SEMİH CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, özellikle Somali'de öğretmen devri eğitim sistemlerinin karşılaştığı kritik sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışma, öğretmenlerin işten ayrılma niyeti üzerinde yıkıcı liderliğin etkisini incelemekte; psikolojik güçlendirme ve yaratıcılığın bu ilişkideki düzenleyici rolleri üzerine odaklanmaktadır. Kesitsel ve ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülen araştırmada, kolayda örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleriyle seçilen özel ve devlet okullarında görev yapan 356 Somalili öğretmen çalışmaya katılmıştır. Araştırmada nicel analiz yöntemleri kullanılmış; korelasyon analizi ve moderasyon analizi ile önerilen model test edilmiştir. Bulgular, yıkıcı liderlik ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Önemli olarak, psikolojik güçlendirmenin bu olumsuz ilişkiyi zayıflatmadığı görülürken, yaratıcılığın anlamlı bir moderatör olduğu bulunmuştur. Bu da, öğretmen yaratıcılığının desteklenmesinin ve yenilikçi öğretim uygulamalarının teşvik edilmesinin, olumsuz liderlik etkilerini hafifletebileceğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar hem kuramsal hem de uygulamaya yönelik önemli çıkarımlar sunmakta; destekleyici liderliğin teşvik edilmesi ve öğretmen yaratıcılığını geliştiren okul ortamlarının oluşturulmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu tür müdahaleler, öğretmen bağlılığını artırmak ve kırılgan, kaynak sıkıntısı yaşayan eğitim sistemlerinde istikrarı sağlamak açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Teacher turnover has emerged as a critical challenge faced by educational systems in developing countries, including Somalia. This study examines the influence of abusive supervision on teachers' turnover intention, with a particular focus on the moderating roles of psychological empowerment and creativity using a cross-sectional, correlational survey research design. A sample of 356 Somali teachers, working in private and government school recruited through convenience and snowball sampling, participated in the study. A quantitative analytical approach was employed, including correlation analysis, and moderation analysis to test the hypothesized model. The findings indicate a significant positive association between abusive supervision and turnover intention. Importantly, psychological empowerment did not buffer the impact of abusive supervision on turnover intention whereas creativity was identified as a significant moderator, suggesting that fostering teacher creativity and encouraging innovative instructional practices can buffer the detrimental effects of abusive leadership. These results have both theoretical and practical implications, highlighting the need to promote supportive leadership and to cultivate environments that enhance teacher creativity. Such interventions are vital for improving teacher retention and ensuring educational stability in fragile and resource-constrained contexts.