Özel eğitim öğretmenlerinin 21.yy becerilerine yönelik yeterlik algılarıyla dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Special education teachers' twenty-first century competencies and their digital literacy levels
  1. Tez No: 964749
  2. Yazar: DUYGU ÖZER KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, özel eğitim öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile 21. yüzyıl becerilerine yönelik özyeterlik algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da çeşitli özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan 299 özel eğitim öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve“21. Yüzyıl Becerileri Özyeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiş; betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon katsayısı ve çoklu regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, özel eğitim öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin yüksek olduğunu, 21. yüzyıl becerileri açısından ise özellikle bilgi-medya-teknoloji alanında daha güçlü özyeterlik algılarına sahip olduklarını göstermektedir. İki değişken arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra dijital okuryazarlığın bazı alt boyutlarının 21. yüzyıl becerilerini anlamlı düzeyde yordadığı, ancak demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, eğitim durumu vb.) bu değişkenler üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Araştırma sonuçları, özel eğitim öğretmenlerinin dijital becerilerini destekleyen uygulamalı ve sürekli mesleki gelişim programlarının planlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between digital literacy levels and 21st-century skills self-efficacy perceptions of special education teachers. A quantitative research design with a correlational survey model was employed. The sample consisted of 299 special education teachers working in various private education and rehabilitation centers in Istanbul. The data were collected using the“Digital Literacy Scale”and the“21st Century Skills Self-Efficacy Perception Scale.”Data were analyzed with SPSS 25.0 through descriptive statistics, t-tests, ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analysis. The findings indicated that teachers had high digital literacy levels and particularly strong self-efficacy in information-media-technology skills among 21st-century competencies. A significant and positive correlation was found between digital literacy and 21st-century skills. It was also determined that some sub-dimensions of digital literacy significantly predicted 21st-century skills, whereas demographic variables such as gender, age, and education level did not have a significant impact. The study emphasizes the need for ongoing and practice-based professional development programs that enhance digital competencies among special education teachers.