Modern resim sanatta balık imgesi
Fish image in modern painting
- Tez No: 964748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÖKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, modern resim sanatında balık imgesinin tarihsel gelişimini ve sanatsal kullanımını incelemektedir. Balık sembolü, tarih boyunca çeşitli kültürlerde farklı anlamlar taşımış ve sanatta çeşitli biçimlerde temsil edilmiştir. Antik dönemlerden Ortaçağ'a, Rönesans'tan modern sanat akımlarına kadar balık imgesi, dini, mitolojik ve estetik açıdan farklı anlamlar yüklenerek evrim geçirmiştir. Bu çalışma, balık imgesinin modern sanat akımlarındaki yerini belirleyerek, fovizm, sürrealizm, soyut sanat gibi akımlar içerisinde nasıl yorumlandığını analiz etmektedir. Sanatçıların balık figürünü nasıl bir anlatım aracı olarak kullandıkları, bu motifin bireysel ve toplumsal anlamlarla nasıl yüklendiği tartışılmaktadır. Ayrıca, balık imgesinin ekolojik, politik ve psikolojik temalarla ilişkisini ele alarak modern sanat içerisindeki çok yönlülüğünü ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu tez, balık motifinin modern sanattaki kullanımını kapsamılı bir şekilde ele alarak sanat tarihine ve görsel kültüre katkı sağlamaktadır. Bu analiz, sanatçılar, sanat tarihçileri ve sanat kuramcıları için yeni bakış açıları sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines the historical evolution and artistic usage of fish imagery in modern painting. The fish symbol has carried different meanings across various cultures throughout history and has been represented in diverse artistic forms. From ancient times to the Middle Ages, from the Renaissance to modern art movements, the fish motif has undergone significant transformations, acquiring religious, mythological, and aesthetic connotations. This study explores the role of fish imagery within modern art movements, analyzing its interpretation in Fauvism, Surrealism, Abstract Art, Pop Art, and Conceptual Art. It investigates how artists have utilized the fish figure as a medium of expression and how this motif has been imbued with individual and societal meanings. Furthermore, the thesis discusses the relationship between fish imagery and ecological, political, and psychological themes, highlighting its multidimensional presence in modern art. In conclusion, this research provides a comprehensive analysis of the use of fish motifs in modern art, contributing to the fields of art history and visual culture. It aims to offer new perspectives for artists, art historians, and theorists.